5:34 am - Pátek Říjen 19, 2018

Írán nevpustil inspektory MAAE do Parčínu, ti proto odjíždějí

TEHERÁN – Írán nepovolil inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAEE) vstup do vojenského komplexu Parčín, v němž hodlali provést prověrku.

Jaderný reaktor v íránském Araku

Inspektoři chtěli zjistit, zda v Parčínu, který leží asi 30 km jihovýchodně od Teheránu, nejsou nějaká jaderná zařízení, která by Íránci mohli využívat pro vojenské účely.

MAAE podle stanice BBC vedla s Teheránem intenzivní jednání ve snaze získat přístup do Parčínu, ta však skončila neúspěchem.

Její inspektoři se tedy po dvou dnech vracejí z Íránu, aniž by se jim podařilo zjistit, zda Teherán má nějaký jaderný vojenský program nebo ne. Únorové kolo jednání tak skončilo stejným neúspěchem jako předcházející lednové. Írán však očekává, že jeho jednání s MAAE budou pokračovat.

Rozhodnutí Teheránu nevpustit inspektory z MAAE není velkým překvapení, protože se všeobecně očekávalo. Inspektoři nyní vypracují hlášení ze své únorové cesty, které bude zřejmě hotové do konce měsíce. MAAE bude pak na začátku března o Íránu opět jednat.

Spojené státy a Evropská unie uvalily na Teherán kvůli podezření, že vyvíjí jadernou zbraň, přísné hospodářské sankce. Celkové napětí ještě v poslední době zvyšují stále rostoucí obavy, že na Írán by mohl zaútočit Izrael, a to právě kvůli podezření, že obohacuje v některých svých zařízeních uran, díky němuž by pak mohl vyrobit atomovou bombu.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.