8:47 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Írán nabízí návrat k jednacímu stolu, Západ váhá

TEHERÁN, BRUSEL – Írán je připraven vrátit se k jednáním s velmocemi. Uvádí se  to v dopisu, který Vysoké představitelce Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonové zaslal hlavní íránský vyjednavač Saíd Džalílí.

Sídlo Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) v Bruselu, úřadu Catherine Ashtonové

Džalílí v dopise nijak nespecifikuje, o čem chce Irán jednat. Zmiňuje se jednou o „íránských jaderných záležitostech“, ale neuvádí přímo, zda je Teherán ochoten o nich vyjednávat.

Text dopisu ve čtvrtek obdržela agentura Reuter, která ve své zprávě cituje také reakci francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého. Podle jeho slov je dopis „nejednoznačný“, ale lze ho považovat „za signál, že Írán je přístupný“ diskusím o svém jaderném programu.

Juppé však připustil, že o tom, jak vážně Teherán zamýšlí upokojit obavy mezinárodního společenství, rozhodne až průběh inspekce jeho nukleárních zařízení, kterou má MAAE vykonat ve dnech 20.-21. února.

Džalílího dopis odpovídá na dopis Ashtonové z října 2011, kdy mu napsala, že velmoci jsou připravené setkat se s íránskými představiteli během několika týdnů, pokud Teherán projeví „vážný zájem o smysluplnou diskusi“.

Džalílí přivítal dřívější vyjádření Ashtonové, že respektuje právo Íránu na mírové využití atomové energie. „Konstruktivní a pozitivní přístup k novým iniciativám Islámské íránské republiky v tomto kole rozhovorů může otevřít našim jednáním novou perspektivu…. Proto… navrhuji co nejdříve se vrátit k rozhovorům v termínu a na místě, který bychom vzájemně dohodli, a podniknout zásadní kroky k navázání udržitelné spolupráce,“ napsal Džalílí.

Západ je opatrně optimistický

Na západě se politikové radí, jak by měli na dopis odpovědět. Britská vláda dává najevo opatrný optimismus. „Posledně spočíval základní problém v tom, že si Íránci kladli předběžné podmínky,“ tady se o žádných předběžných podmínkách nemluví,“ cituje agentura Reuters nejmenovaný vládní zdroj. Bílý dům opakuje, že k nalezení diplomatického východiska z napjatých vztahů s Íránem je „dostatek času i prostoru“.

USA a jejich spojenci podezírají Teherán, že pod rouškou civilního jaderného programu skrývá úsilí o vývoj a výrobu jaderných zbraní. Írán tvrdí, že obohacuje uran jen pro civilní účely. Nicméně po zprávě MAAE z loňského listopadu o inspekci íránských jaderných zařízení USA a Evropská unie uvalily na Írán sankce s cílem zastavit jeho obchodování s ropou.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.