2:09 am - Úterý Říjen 16, 2018

Jaderní inspektoři jsou opět v Íránu. Izrael i USA zvažují vojenský zásah

TEHERÁN – Tým jaderných inspektorů OSN přijel v pondělí do Íránu, aby zde jednal o sporném jaderném programu. Inspektoři budou hledat důkazy o tom, zda má íránský jaderný program vojenské rozměry.

Vrchní jaderný inspektor Herman Nackaerts

Vrchní inspektor Herman Nackaerts řekl, že nejvyšší prioritou celé mise je vyjasnit, zda má íránský jaderný program vojenskou dimenzi.

„Jde samozřejmě o složitý problém, jehož vyřešení může trvat delší dobu,“ dodal Nackaerts podle agentury Reuters.

Inspektoři do země přijeli den poté, co Teherán zastavil prodej ropy britským a francouzským společnostem. Jde o odplatu za sankce, které vůči Íránu přijala Evropská unie.

Vojenský zásah?

Jde o druhou návštěvu inspektorů v zemi za poslední měsíc. Inspektoři se z první návštěvy Íránu vrátili optimističtí s tím, že existuje snaha o řešení všech zbývajících otázek, které kolem íránského jaderného programu panují.

Írán trvá na tom, že uran obohacuje pro mírové účely. Západní země se nicméně domnívají, že program je určen pro výrobu jaderné zbraně.

Americký generál Martin Dempsey v pondělí varoval, že stále není jisté, zda je Írán ve stádiu, kdy je schopen sestavit atomovou bombu.

Napětí v regionu narostlo poté, co se objevily informace, že Izrael může provést jaderný úder na íránská jaderná zařízení. Americký poradce pro národní bezpečnost Tom Donilon přijel o víkendu do Izraele, aby zde jednal s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Ani západní mocnosti nevylučují případný vojenský zásah vůči Íránu. Špičkový americký vojenský důstojník Martin Dempsey v neděli podle Reuters řekl, že vojenský úder by byl předčasný, neboť není jasné, zda je Teherán v takové fázi, aby mohl jadernou zbraň sestavit.

Optimismus na všech stranách

Západní státy i Teherán vyjadřují určitý optimismus nad pokračováním jednání o íránském jaderném programu.

„Hledáme řešení, které uspokojí obě strany,“ řekl v televizi íránský ministr zahraničí Ali Akbar Salehi.

Íránskou ekonomiku nyní ochromily sankce, které na Teherán uvalily západní státy. Jejich součástí je mj. ropné embargo. Vývoz ropy přitom tvoří nejdůležitější příjem do teheránské pokladnice.

Zdroj fotografie: IAEA

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.