2:09 am - Úterý Říjen 16, 2018

Írán vyzkouší první vlastní palivové tyče pro jaderné reaktory

TEHERÁN – Íránci ve středu slavnostně instalují první palivové tyče íránské výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu. Prezident Mahmúd Ahmadínežád by měl promluvit k otázce jaderného programu.

Ahmadínežád již minulý týden řekl, že jeho země oznámí „velké jaderné úspěchy“ a dodal, že Írán nikdy nezastaví svůj program obohacování uranu.

Západní země se obávají, že Írán usiluje o výrobu vlastní jaderné zbraně. Ten to zatím popíral s tím, že jaderný program je určen pouze pro výrobu energie.

Slavnostní instalace palivových tyčí se zúčastní prezident

Ve středu budou slavnostně nainstalovány palivové tyče domácí výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu.

„První doma vyrobené palivové tyče budou do reaktoru umístěny za přítomnosti prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda,“ řekl Alí Bákerí, místopředseda Nejvyšší rady národní bezpečnosti, kterého citoval server Tehrantimes.com.

Západ proti íránskému jadernému programu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v lednu potvrdila, že Írán zahájil výrobu obohaceného uranu ve svém závodě v Kómu.

Vztahy mezi Íránem a Západem jsou mimořádně vyhrocené právě kvůli obohacování uranu. Evropská unie a Spojené státy na Teherán uvalily sankce, ten vyhrožuje odvetnými opatřeními, například blokádou Hormuzského průlivu – klíčové tepny pro přepravu ropy.

Zdroj fotografie: Sxc.hu

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.