2:27 pm - Středa Říjen 17, 2018

Nikomu v EU jsme dodávky ropy nezastavili, tvrdí Teherán

TEHERÁN – Írán popřel šířící se zprávy v médiích, že zastavil dodávky ropy do šesti členských zemí Evropské unie. Zpráva o přerušení dodávek, která zazněla ve středu ve státní íránské televizi, však přesto stačila zvednou cenu ropy o dva dolary za barel na $ 119,28, což je nejvíc za posledních šest měsíců.

„Popíráme tuto zprávu, kdyby padlo takové rozhodnutí, oznámila by ho Nejvyšší rada národní bezpečnosti,“ cituje mluvčího íránského ministerstva ropného průmyslu ruský server rt.com s odvoláním na agenturu Reuters.

Evropská komise nemá „absolutně žádné informace“ o něčem takovém, prověříme to, řekl mluvčí komise pro zahraniční věci Michael Mann.

Státní íránská televize oznámila, že „velvyslanci šesti evropských zemí byli ve středu pozváni na íránské ministerstvo zahraničí a informováni o zastavení dodávek“.  Ostatní média pak uváděla, že skutečné ukončení dodávek bylo ještě na čas odloženo. Odstávka se měla týkat Španělska, Itálie, Řecka, Portugalska, Francie a Nizozemska.

Ze šesti zmíněných zemí odebírají Itálie, Řecko a Španělsko 68 procent celého íránského exportu ropy do EU. V Řecku činí dovoz íránské ropy třetinu a ve Španělsku polovinu celkově dováženého množství. Španělský velvyslanec v Teheránu vyjádřil obavu, že případné zastavení íránských dodávek by bylo tvrdou ranou oslabené španělské ekonomice.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.