2:09 am - Neděle Říjen 21, 2018

Irákem otřásla vlna atentátů, zahynulo při nich nejméně 60 lidí

BAGDÁD – Nejméně šedesát lidí bylo zabito a další stovky zraněny během další vlny sebevražedných atentátů po celém Iráku. Mezi nejčastější cíle patřily policejní stanice a šíitské oblasti.

Během čtvrtečního rána bylo v rozmezí necelých tří hodin v Iráku spácháno velké množství pumových atentátů, které si vyžádaly nejméně šedesát obětí. Výbušná zařízení byla nastražena u silnic nebo v automobilech. Některé ze čtvrtečních atentátů spáchali také sebevrazi.

Jedná se o jeden z nejkrvavějších dnů od chvíle, kdy americké jednotky v polovině prosince minulého roku opustily irácké území. K těmto útokům se ale zatím nepřihlásila žádná teroristická skupina ani Al-Káida, které byla odpovědná za předchozí vlny atentátů v Iráku.

Útoky jsou směřovány proti policistům a šíitům

V irácké metropoli Bagdádu, převážně v šíitských čtvrtích, vybuchlo hned deset bomb za sebou. Jednalo se především o policejní cíle, vládní úřady a místa, kde se zdržuje velký počet lidí. Irácká policie potvrdila, že exploze v bagdádské šíitské čtvrti Karráda si vyžádala život nejméně deseti lidí. Je pravděpodobné, že počet obětí se bude dál zvyšovat.

K atentátům došlo i v jiných iráckých městech, například v Mosulu, Kirkúku nebo Bákubě. Největší atentát mimo iráckou metropoli se odehrál v městě Balád Rúz. Výbuch nálože umístěné v zaparkovaném autě nepřežilo sedm lidí a třicet tři jich bylo zraněno.

Napětí mezi iráckými šíity a sunnity vzrůstá od prosince loňského roku, kdy premiér Núrí Málikí, který je šíita, obvinil viceprezidenta Tárika Hášimího, jenž je zase sunnitou, z organizování teroristických útoků a nechal na něj vydat zatykač. Hášimí je nyní v iráckém Kurdistánu a pod ochranou místní vlády. Podle stanice BBC již ale vystoupil v televizi s prohlášením, že se čtvrtečními atentáty nemá nic společného.

Zdroj fotografie: sxc.hu

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.