2:47 am - Sobota Říjen 20, 2018

Boj s internetovými piráty pokračuje. Posvětit ho má smlouva ACTA

TOKIO – Česká republika dnes v Tokiu spolu s dalšími jednadvaceti členskými státy EU podepsala smlouvu ACTA.  Ta zakotvuje zásady ochrany duševního vlastnictví a boj proti mezinárodnímu piráctví.

Smlouva ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) se netýká pouze internetu, ale veškerého šíření nelegálních kopií filmových a hudebních děl, falešných léků nebo napodobenin značkových oděvů.

Smlouvu kritizuje především internetová komunita, která v ní vidí nástroj k omezování internetové svobody a výměny informací.

Na podpis smlouvy zareagovalo i hackerské hnutí Anonymous a ve čtvrtek ráno zaútočilo na webové stránky Evropského parlamentu. Během jedné vteřiny server navštívilo 300 tisíc uživatelů namísto obvyklých padesáti tisíc návštěv denně. Hackeři napadli i stránky ministerstev a úřadů ve Francii, americké FBI a stránky Polské vlády. V Polsku proti smlouvě v ulicích protestuje stovky lidí.

Smlouvu zatím včetně Česka podepsala i Velká Británie, Rakousko nebo Itálie. Europoslanci by o ACTA měli hlasovat v červnu.

Související články:

Zdroj fotografie: sxc.hu

Filed in: Evropa, Hi-Tech, Internet, Svět

Comments are closed.