6:47 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Inflace v lednu zrychlila na 3,5 procenta

PRAHA – Spotřebitelské ceny vzrostly meziměsíčně za leden 2012 proti prosinci loňského roku o 1,8 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen se tak zrychlil na 3,5 procenta (ze 2,4 procenta v prosinci 2011). Tolik ekonomové nečekali.

Placení u pokladny v obchodě
Ilustrační foto

Tento růst ovlivnilo zejména zvýšení DPH a též zvýšení cen produktů a služeb souvvisejících s bydlením.

Aktuální výsledky inflace zveřejnil ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ), který tento důležitý ekonomický ukazatel dlouhodobě sleduje.

Růst DPH vytáhl inflaci skokově nahoru

Meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo zvýšení snížené sazby DPH z 10 procent na 14 procent. To se projevilo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, zdraví a částečně bydlení a doprava. Dopad této změny na meziměsíční úhrnný přírůstek indexu spotřebitelských cen v lednu představoval podle orientačního propočtu ČSÚ zvýšení o 1,1 procentního bodu.

Zdražily zejména potraviny…

Zrychlení cenového růstu nastalo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, bydlení, zdraví, doprava, stravování a ubytování. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšil meziroční růst cen u většiny druhů potravin.

Z potravin byly vyšší ceny chleba o 16,2 procent, běžného pečiva o 18,9 procent, masa o 7,3 procent, vajec o 26,3 procent, mléka o 8,1 procent, jogurtů o 9,4 procent, sýrů o 6,4 procent, ostatních mléčných výrobků o 12,4 procent, cukru o 32,7 procent, kakaa o 17,9 procent, kávy o 33,6 procent.

… a bydlení

Co se týče bydlení – podle ČSÚ vzrostly ceny zemního plynu o 25,1 procent (ze 22,2 procent v prosinci), vodného o 11,8 procent (ze 6,2 procent v prosinci), stočného o 10,1 procent (z 5,8 procenta v prosinci), tepla o 6,8 procent (z 1,9 procent v prosinci).

Čisté nájemné bylo vyšší o 5,7 procent, z toho regulované o 13,8 procent a tržní o 1,9 procenta. Ceny elektřiny se zvýšily o 4,2 procent. V oddíle zdraví se zvýšily zejména ceny léků a jejich doplatků o 9,5 procent (ze 2,5 procent v prosinci). V dopravě vzrostly ceny dopravních služeb o 6,2 procent (ze 2,9 procent v prosinci). Ceny pohonných hmot byly meziročně vyšší o 7,4 procent (v prosinci o 7,2 procent). Růst cen stravovacích služeb zrychlil na 3,4 procent, z toho v závodních a školních jídelnách o 6,0 procent (ze 3,8 procent v prosinci).

Co zlevnilo

Na snižování meziročního růstu nejvíce působily ceny v oddíle odívání a obuv, kde ceny oděvů klesly o 4,8 procent. Pokles cen v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti ovlivnilo zejména snížení cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost (o 4,2 procent) a mírný pokles cen nábytku, bytového vybavení, koberců a bytového textilu.

V oddíle rekreace a kultura pokračoval pokles cen audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat o 10,3 procent. V oddíle pošty a telekomunikace byly nižší ceny mobilních telefonů o 5,6 procent.


Další růst inflace už by neměl nastat

Hlavní příčiny skokového nárůstu inflace v lednu jsou podle Michala Brožka, analytika Raiffeisenbank, zřejmé. Je to zejména zvýšení DPH, zvýšení regulovaných cen – zejmnéna nájemného a cen energií. „Kdyby těchto věcí nebylo, byla by inflace 0,1 procenta“, dodal.

„Co se týče předpovědi vývoje inflace na zbytek roku 2012, hlavní prorůstové faktory už byly nakumulovány nyní v lednu – dál už bude inflace zpomalovat, ke konci roku pak klesne pod 3 procenta. Celkově za rok 2012 pak bude lehce nad 3 procenta,“ předpovídá dále Brožka.

Zdroj fotografie: archiv ROL CZ

Filed in: Česko, Finance

Comments are closed.