7:08 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Tygrů v Indii rapidně ubývá, úřady se snaží rozšířit rezervace

RÁDŽASTÁN – Celá vesnice v indickém státě Rádžastán se musela přestěhovat kvůli tygrům poté, co v nedaleké rezervaci Sariska úplně vymizeli. Podobný osud čeká i další vesnice. Odchod obyvatel má poskytnout těmto šelmám životní prostředí.   

Více než 350 lidí z vesnice Umri v tygří rezervaci Sariska bylo přesunuto do nového bydliště poté, co počet tygrů v rezervaci klesl na nulu. V roce 2002 jich zde přitom žilo šestnáct.

Vesničané odejít nechtějí

Umri je druhá, ale nikoli poslední vesnice v rezervaci Sariska, která musela uvolnit místo tygrům, aby pro ně mohlo být vytvořeno příznivější prostředí.

V oblasti je asi jedenáct vesnic, v nichž žije na 2 500 obyvatel. Všichni obyvatelé se budou muset odstěhovat.

Vesničanům jsou jako kompenzace nabízeny pozemky, peníze a hospodářská zvířata v hodnotě jednoho milionu rupií (v přepočtu asi 20 tisíc dolarů).

Lidé, kteří ve vesnicích žijí, patří k pastýřským kmenům. Vesničané, kteří se svým odchodem musí souhlasit, se ale většinou brání. „Můžeme je pouze přesvědčovat,“ řekl BBC šéf týmu, který má věc na starosti.

V rezervaci by mělo žít 80 až 100 tygrů

„Potřebujeme, aby v rezervaci žilo minimálně dvacet samic, které by nám pomohly dostat počet tygrů na osmdesát až sto kusů,“ dodal.

Soužití vesničanů s tygry se ukázalo jako problematické. Dochází k pytláctví a před časem vesničané údajně jednoho tygra otrávili poté, co napadl jejich buvola.

Situace ohledně počtu tygrů je nepříznivá v celé Indii – za poslední desetiletí jich rapidně ubylo a při sčítání v roce 2011 se ukázalo, že jich ve volné přírodě žije už pouhých 1 700. Před sto lety se jich přitom po indickém subkontinentu prohánělo na 100 tisíc.

Zdroj fotografie: Sxc.hu

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.