9:12 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Zranění novináři zůstávají v Homsu, odmítli evakuaci

HOMS –  Pokus o evakuaci zahraničních novinářů z obleženého syrského města Homsu v pondělí ztroskotal. Červený půlměsíc z ostřelované čtvrti Bábá Amr evakuoval pouze tři osoby, a to starší ženu a těhotnou dívku s jejím manželem.

Edith Bouvierová

Zranění novináři Edith Bouvierová a Paul Conroy dál zůstávají v Bábá Amru a nepodařilo se odvézt ani ostatky jejich mrtvých kolegů Marie Colvinové a Remiho Ochlika.

O evakuaci zahraničních novinářů ze čtvrti, kterou syrská armáda vytrvale ostřeluje z děl a tanků, se pokoušela humanitární organizace už v pátek. Také tehdy byla neúspěšná. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí naznačoval, že se odvoz obou zraněných novinářů zřejmě podaří realizovat, jeho slova se však nenaplnila.

Bouvierová a Conroy byli zraněni minulý týden ve středu, když improvizované novinářské středisko ve čtvrti Bábá Amr zasáhla těžká dělostřelecká palba. Colvinová a Ochlik, kteří v něm v té době také byli, zahynuli.

Bouvierová se odmítla evakuovat

Podle stanice BBC Bouvierová v pondělí odmítla nastoupit do vozu syrského Červeného kříže, jehož lidé se do Homsu, který je stále pod těžkou palbou, dostali. Conroy pak údajně ze solidarity s ní odmítl také odjet. Bouvierová i Conroy mají zranění od střepin šrapnelů, stav Bouvierové, která má údajně zle zraněnou nohu, je dost vážný. Důvod, proč ani jeden z nich nebyl ochoten nechat se evakuovat syrským Červeným půlměsícem, není zcela jasný. Podle některých zdrojů je ale Červený půlměsíc infiltrován syrskými agenty a Bouvierová a Conroy se zřejmě obávali, že by se mohli dostat do nebezpečí.

Homs, centrum povstalců na západě země, je už téměř měsíc pod palbou jednotek syrské armády. V pondělí ale syrské vládní síly začaly ostřelovat i další města, která byla zatím bojů celkem ušetřena, například Binníš. Počet obětí mezi obyvatelstvem neustále roste, protože syrské jednotky nečiní žádné rozdíly mezi běžnými občany a povstalci a pálí bezohledně do civilních čtvrtí. Skutečný počet obětí není znám, ale od začátku povstání proti syrskému prezidentu Bašárovi Asadovi, jež trvá téměř přesně rok, zahynulo již nejméně sedm až devět tisíc osob.

Zdroj foto: Google Image Media

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.