7:08 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Nejlepším univerzitním městem je Paříž, nejlepší univerzitou Cambridge

LONDÝN – Internetový server Topuniversities.com zveřejnil žebříček nejlepších univerzitních měst. Tabulku vede Paříž, následována je Londýnem. Žádné české univerzitní město do hodnocení zařazeno nebylo. Mezi univerzitami zvítězila již po několikáté Cambridge.

Britská společnost QS ve své nejnovější studii představila 50 nejlépe hodnocených univerzitních měst světa. Kritéria pro zařazení do nejužšího výběru byla stanovena dvě. Město muselo mít více než 250 tisíc obyvatel a na jeho území musely sídlit nejméně dvě univerzitní instituce.

Bylo tak vybráno na 98 měst a ta následně podrobena dalšímu zkoumání. Pro porotu bylo důležité především složení studentů z hlediska národnostního (čím početnější a rozmanitější mezinárodní zastoupení, tím vyšší hodnocení).

Dalším důležitým bodem byla úroveň kvality života v hodnoceném městě, poskytování pracovních příležitostí pro studenty a absolventy vysokých škol a v neposlední řadě byly důležitým hlediskem také náklady na studium a život v příslušném městě.

Žebříček vede Paříž. Do první pětky se probojovaly dále Londýn, americký Boston, australské Melbourne a rakouská metropole Vídeň. Nejvíce jsou v celém žebříčku zastoupena americká a britská univerzitní města a sedm z prvních patnácti pozic obsadila západoevropská města, mezi nimi i Berlín, Barcelona nebo Lyon. Do první padesátky se dostaly Káhira, Šanghaj či  Santiago de Chile.

Ti  nejlepší studují v Cambridge

Žebříček nejlépe hodnocených univerzit pak vede starobylá britská univerzita v Cambridge, která byla založena ve 13. století a dala vzdělání takovým osobnostem jako Isaac Newton, Charles Darwin či dánská královna Margaret II. Oxford, věčný rival Cambridge,  skončil pátý.

Druhé místo obsadil Harvard a bronzovou medaili si odnesl Massachusetts Institute of Technology. Prvních dvacet míst obsadily pouze univerzity ze Spojených států či Velké Británie. Karlova univerzita v Praze obsadila až 276. příčku ze sedmi set hodnocených institucí.

 Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Svět, Velká Británie

Comments are closed.