3:08 am - Sobota Říjen 20, 2018

Hodně štěstí a zdraví, Guantánamo!

FOTO: Vězni v Guantanamu, Zdroj: wikipedia.comChtěl ho zavřít George Bush, John McCain i Barack Obama. I tak stále přežívá. Nechvalně proslulé vězení Guantánamo na Kubě si v těchto dnech připomíná neslavné výročí. Přesně před deseti lety prošel jeho branami první „nepřátelských bojovník.“

Před washingtonským sídlem amerického prezidenta stojí v řadách asi 700 lidí. Je středa 11. ledna 2012 a desáté narozeniny tu slaví Guantánamo. Oslavy jsou to ale poněkud smutné. Nikdo nepřinesl dort, smích není na místě, na šampaňské se zapomnělo. Místo toho jsou účastníci oslav oblečeni ve svítivě oranžových mundurech a na hlavě mají černé kukly. Přesně tak totiž americké vojenské jednotky zatýkaly podezřelé z terorismu, aby je následně odvlekly do nejhrůzostrašnější věznice demokratického světa.

Narozeninové oslavy nebo smuteční hostina?

Slavit opravdu není co. Během své desetileté historie obávané Guantánamo hostilo skoro osm set vězňů třiadvaceti národností. Jen malá část zadržených se dočkala řádného soudu. Navíc u většiny se nepodařilo prokázat, že by byli napojeni na Al Káidu nebo jiné teroristické sítě.

Trnem v oku je kontroverzní věznice především pro občanskoprávní organizace jako Amnesty Internation. Nejednou si od nich Gantánamo vysloužilo kritické reakce. „Naší demonstrací chceme lidem připomenou, že 171 vězňů stále zůstává uvězněno a jejich počet by se v budoucnu mohl opět zvýšit. Prezident Obama nebyl schopen dostát svých slibům. Víc lidí by mělo takové počínání pobouřit. Mělo by nás tu dnes být víc,“ vysvětloval důvody středeční demostrace Tom Parker, člen Amnesty Internation.

FOTO: Protest proti Guantánamu ve Washingtonu DC, 11/01/12, Zdoj: youtube.com

Protestující ve Washingtonu DC

Porušování lidský práv, mučení, děti i starci

Boj s terorismem se Spojeným státům jednoduše příliš nedaří a Guantánamo je toho důkazem. V posledních deseti letech se tábor stačil již nesčetněkrát objevit na titulních stranách světových deníků. V prvních letech jeho existence Washington nepřiznával vězňům status válečných zajatců. Vězni byli označeni za „nepřátelské bojovníky.“ V praxi to znamenal, že se na ně nevztahovaly ženevské konvence. Nerozlišovalo se ani mezi teroristy a příslušníky Talibanu. Pro americkou veřejnost byli jednoduše „nejhroznějšími z hrozných.“

Běžné byly i nelidské metody výslechu. Proslulý waterboarding, při němž se hlavou dolů spoutanému člověku lije voda do obličeje, takže má pocit topení, bychom zařadili spíše k praktikách středověkých inkvizitorů než moderní kriminalistiky. WiliLeaks zveřejnily depeše, podle nichž celých šedesát procent všech zajatců bylo vězněno bez důkazů. Představovali pro Spojené státy „pravděpodobnou hrozbu.“

Za deset let existence táborem prošlo i několik kuriózních případů. Čtrnáctiletý chlapec a kanadský občan Omar Ahmed Khadr, byl prvním mladistvým od Druhé světové války, který byl odsouzen za válečné zločiny. Vysloužil si osm let vězení bez možnosti snížení. V Guantánamu bylo do této doby uvězněno jednadvacet dětí, nejmladšímu chlapci nebylo ani třináct let. Naopak nejstarší byl senilní Mohammed Sadiq. Do Guantánama se dostal ve svých devětaosmdesáti.

Sliby chyby

Ve své prezidentské kampani před pěti lety Barack Obama sliboval, že zrušení Guantánama je jednou z jeho priorit. Podle něj Guantánamo vytvořilo víc teroristů než jich ve skutečnosti uvěznilo.

„Nařizuji propuštění vězňů a okamžité uzavření vězeňského zařízení na Guantánamu v souladu s národní bezpečností a v zájmu zahraniční politiky USA,” prohlásil ve své proslovu Obama dva dny po nástupu do funkce před zraky šestnácti generálů a admirálů. Ochránci práv byli nadšeni a voliči se ujistili, že do nejvyššího amerického úřadu dosadili toho pravého muže.

Sílu Obamova slibu měl ukázat případ z listopadu 2009. Tehdy generální prokurátor prohlásil, že před civilní soud na Manhattanu bude postaven údajný strůjce útoku z 11. září Khalid Sheikh Mohammed a jeho čtyři komplicové. O dva měsíce později z obav o bezpečnost během procesu a pod politickým tlakem byl případ stažen.

Dnes se zdá, že Obamova slova byla pouze jedením z řady populistických předvolebních slibů. Plánovaný termín uzavření uplynul již před dvěma lety. V březnu minulého roku navíc Obama stvrdil zákon povolující časově neomezenou vojenskou vazbu bez obvinění. V guantánamských celách zatím zůstává 171 vězňů. Z nich pouze čtyři byli obviněni a potrestáni, dvaatřicet čeká na proces a šestačtyřicet může být pod hlavičkou pravděpodobné hrozby zadrženo na dobu neomezenou.

Guantánamo se jen tak rušit nebude

Není možné ze všeho vinit současného americké prezidenta. Obamova snaha o zavření Guantánama tvrdě narazila na odpor republikánského kongresu. Pro prezidenta byla důležitější například reforma zdravotního pojištění než vězení na Kubě. Podle středečních demonstrujících nesou svůj díl viny všichni členové Kapitolského kopce.

Kdy bude nakonec zavřena veznice teroru? To nedovede odhadnout ani tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney. Jisté je, že Barack Obama to v posledním roce svého prvního prezidentského období už asi nestihne. Ochránce lidských práv tak může utěšovat, že Obama je o „nutnosti jeho (Guantánama) zavření i nadále pevně přesvědčen jako během své prezidentské kampaně.“

Zdroj fotografií: wikipedie.com, youtube.com

Filed in: Česko

Comments are closed.