2:45 am - Sobota Říjen 20, 2018

Ze svíček pro Havla vznikne socha voskového srdce

PRAHA  – Voskovou sochu ve tvaru srdce začnou organizátoři akce Národ sobě odlévat už o víkendu. Vznikne ze zbytků svíček, které nedávno lidé zapalovali na různých místech země, aby uctili památku zesnulého prezidenta Václava Havla.

Autory nápadu jsou Roman Švejda a Lukáš Galovský. Ti nyní hledají dobrovolníky, kteří by jim s tvorbou sochy pomohli. Jako zázemí využijí umělci kulturní centrum Trafačka v pražských Vysočanech. Sochu pak vystaví na piazzettě Národního divadla, kde bude k vidění od 9. února do 10. dubna.

Autoři projektu použijí k výrobě srdce tisíce svíček, především těch, které lidé zapalovali v ulicích Prahy. Jen od sochy svatého Václava na stejnojmenném náměstí odvezly úklidové čety dvacet pytlů. Svíčky si ale zajistili i v jiných městech.

Organizátoři stále řeší, kam umístí voskovou sochu po odstranění od Národního divadla. Chějí, aby to bylo místo přístupné veřejnosti, ale zároveň musí splňovat určitá technická a klimatická kritéria,aby se socha neroztavila. Organizátory nyní čeká odstranění vosku z plastových a kovových obalů svíček a proto na svých webových stránkách a na Facebooku hledají dobrovolníky.

Záměr odlít voskovou plastiku umělci oznámili poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po smrti Václava Havla. Ten zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku.

Zdroj fotografie: flickr.com

Filed in: Česko, Společnost

Comments are closed.