7:53 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Havla na bankovce? Národní banka je proti

PRAHA – Vydat bankovku v nominální hodnotě deset tisíc korun s portrétem zesnulého exprezidenta Václava Havla navrhl České národní bance (ČNB) předseda Evropské numismatické asociace Evžen Škňouřil. Ta ho ale odbyla s tím, že se o takové věci nemá starat. Nápad se nelíbí ani novinářce a bývalé Havlově kamarádce Lídě Rakušanové.

Česká národní banka Škňouřila odbyla a upozornila ho, že své záměry na změny v emisi oběživa nesmí zveřejňovat. Škňouřilovi se to nelíbí, a dokonce už vymyslel, jak by nová bankovka vypadala.

„Na líci by byl Václav Havel, na rubu pak mapa světa s vyznačením míst jeho státních návštěv a v ozdobném rámečku miniatury všech státních vyznamenání, která získal od hlav států a jež jako celek předal do sbírek Národního muzea v Praze,“ pochlubil se Škňouřil nápadem s tím, že je nejvhodnější doba uctít tímto způsobem Havlovu památku.

Havel by šel sice z ruky do ruky

Nápad  s portrétem Václava Havla na bankovce se příliš nezamlouvá ani novinářce Lídě Rakušanové, která patřila do okruhu Havlových přátel.

„Ve věcech numismatiky se absolutně neorientuji. Vím jen, že k podobným událostem, jako je třeba smrt uznávaného státníka, se vydávají občas pamětní mince. Opravdu netuším, zda je to dobrý nápad nebo ne. Václav Havel by šel sice z ruky do ruky, ale netuším, jestli by se mu to líbilo. Vydání takové bankovky podléhá určitým pravidlům, takže něchť to zváží odborníci,“ řekla RegionOnline.cz Rakušanová a dodala, že souhlasí například s tím, aby se podle Havla jmenovalo ruzyňské letiště.

Zdroj fotografie: flickr.com

Filed in: Česko, Finance

Comments are closed.