7:35 pm - Úterý Září 25, 2018

Hasiči odstraňovali ledové kry na Zlínsku, led ucpal i Svratku

TIŠNOV, ZLÍN –  V sobotu odpoledne a večer zasahovali hasiči u řeky Svratky. V neděli po sedmé hodině ráno vyjelo osm profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek k odstřelu ledu, který ucpal koryto řeky a hrozí zatopení obce. Informoval v neděli ROL.cz mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Haid. K několika odstraňování ledových ker, které ucpaly toky, museli v sobotu vyjíždět hasiči i ze Zlínského kraje. Jak ROL.cz řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček, někde situaci mohli hasiči jen monitorovat, jinde nebezpečné kry i rozbili.

V korytě řeky Svratky se hromadily kry, které v sobotu odpoledne a v podvečer blokovaly průtok, a tím se prudce zvedala hladina řeky. Nejvíce ohroženi byli obyvatelé obce Skryje. Voda zde zaplavila silnici a sklepy domů.

Před povodňovou vlnou preventivně evakuovali hasiči 18 lidí. U nejvíce ohroženého domu vystavěli hráz z pytlů s pískem.

Voda začala klesat a tak se hasiči soustředili na čerpání zatopených sklepů a úklid silnice od nánosů bahna.

Hladina Svratky postupně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a začala ohrožovat Tišnov. Po celé délce toku řeky městem se hladina zvýšila o 3,5 metru. Nahromaděné kry byly až na hraně koryta. Na několika místech došlo k vylití řeky z koryta.

Hasiči společně s policisty uzavřeli vjezd na komunikace podél řeky. Podjezd pod železniční tratí v Cáhlovské ulici a sousední podchod přehradili mobilními protipovodňovými vaky naplněnými vodou. Za použití dvou tisíc pytlů s pískem chránili především domy a průmyslové objekty v ulicích U Svratky a Karasova.

Svratka hrozila povodní v Tišnově

Obyvatelé Tišnova obývající přilehlé ulice u řeky byli upozorněni na nebezpečnou situaci a možnost případné evakuace při zhoršení situace.

Povodňová komise po průzkumu koryta řeky rozhodla ještě v sobotu večer nutnosti odstřelu nahromaděných ker, které brání odtoku vody v prostoru splavu u obce Březina.

V neděli přibližně v sedm hodin ráno vyjeli hasiči k odstřelu ker v korytě řeky. Na nálože k likvidaci ledové bariéry bylo zapotřebí několik desítek kilogramů trhaviny.

Tok řeky je průběžně kontrolován ve Veverské Bitýšce, Dolních Loučkách, Herolticích a dalších ohrožených místech.

Hasiči odstraňovali kry i na Zlínsku

Podle mluvčího Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáčka hasiči monitorovali situaci i ve Zlínském kraji, a to například v Rožnově pod Radhoštěm, kde se rozlil potok a zkrátil si cestu přes louku, nebo ve Zlíně na řece Dřevnici. Tam řeka kry volně unášela. Situaci monitorovali hasiči také v Ústí u Vsetína na soutoku Vsetínské Bečvy a Senice.

Zasahovat museli v sobotu například ve Velkých Karlovicích, kde nahromaděný led zablokoval místní potok. „Pomocí těžké techniky se nám podařilo potok postupně uvolnit, čímž se snížila hladina říčky, a ta se tak nerozlila do okolí,“ upřesnil Mitáček.

Hasiči museli vyjet také do Karolinky, kde pomáhali odstraňovat nebezpečné kry, které ohrožovaly most v obci. Ve večerních hodinách zasahovali ještě v Rožnově pod Radhoštěm, kde rovněž ledové kusy ohrožovaly silniční most.

Zdroj fotografie: Archiv ROL.cz

Filed in: Česko

Comments are closed.