9:06 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Na Haiti dojde k dalším ničivým zemětřesením

WASHINGTON – Ostrov Hispaniola v Karibském moři, na kterém se nacházejí dva samostatné státy Haiti a Dominikánská republika, zastihnou další silná zemětřesení. Vědci ze Spojených států zjistili, že se zřejmě opakuje cyklus, ke kterému na ostrově došlo před 240 lety. Informoval o tom v pátek server ABC.

Zemětřesení na Haiti v roce 2010

„Zemětřesení na Haiti z roku 2010 může znamenat začátek nového cyklu rozsáhlých zemětřesení ve zlomu Enriquillo po 240 letech seizmického klidu,“ vysvětlil hlavní autor studie William Bakun z Americké geologické služby (USGS).

„Celý zlom Enriquillo je teď zřejmě seizmicky aktivní, Haiti a Dominikánská republika by se měly připravit na budoucí ničivá zemětřesení.“ uvádí se ve studii, která byla publikována v únorovém čísle Bulletinu Americké seizmologické společnosti.

Zemětřesení na Haiti se budou opakovat

Odhady amerických vědců vycházejí z událostí 18. století, kdy Hispaniolu zasáhla série čtyř masivních zemětřesení o síle 6,6 a vyšší. K prvnímu zemětřesení došlo v roce 1701 poblíž epicentra předloňského zemětřesení, k poslednímu o 69 let později.

Ve zlomu Enriquillo nebyla po 240 let zaznamenána žádná seizmická aktivita. Otřesy v roce 1860 měly zřejmě centrum na mořském dně mimo pevninu.

Měly by se stavět budovy, které by silné otřesy vydržely

Dvanáctého ledna 2010 ale Haiti otřáslo zemětřesení o síle 7,0. Katastrofa si vyžádala životy 314 tisíc lidí a způsobila obrovské škody v haitském hlavním městě Port-au-Prince a jeho okolí, kde byly zničeny tisíce špatně postavených budov.

V této souvislosti Bakun upozorňuje, že by se na Haiti a v Dominikánské republice měly stavět budovy, které by silné otřesy vydržely. Dominikánskou republikou v posledních týdnech otřáslo několik středně silných zemětřesení, které ale žádné škody nezpůsobily.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Amerika

Comments are closed.