7:50 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Nacionalista Wilders svůj web brání, tvrdí, že je to služba občanům

AMSTERDAM – Nizozemská radikální Strana svobody (PVV) Geerta Wilderse spustila nové webové stránky, které jsou určeny k anonymnímu pranýřování pracovníků ze střední a východní Evropy v Nizozemsku.

Geert Wilders

Evropská komise prostřednictvím eurokomisařky pro spravedlnost Viviane Redingová označila tuto kampaň za otevřenou výzvu k netoleranci a za popření základních principů EU, v nichž  má volný pohyb osob v rámci sedmadvacítky základní význam.

„Vadí vám migranti ze střední a východní Evropy? Připravil vás Polák, Bulhar, Rumun nebo jiný Východoevropan o práci? Pak nám napište, vyslechneme vás,“ vyzývají například webové stránky Strany svobody. Nizozemci tak mohou posílat udání týkající se dělníků, dále informace o prostituci, drogách, alkoholismu, krádežích a další stížnosti na vše, co na migrantech místním lidem vadí.

Tato nová „služba“ občanům, jak Strana svobody nazývá svou webovou stranu, je ale pod palbou kritiky. S webem jednoznačně nesouhlasí Evropská unie, zvláště silně se ohradilo Polsko, které má v Nizozemsku legálně na 90 tisíc svých občanů. Strana svobody se brání, že web je úspěšný, což podle ní jen dokazuje, že něco podobného Nizozemcům chybělo. Jen za první dva dny bylo na stránkách zveřejněno více než 30 tisíc příspěvků.

Otevřený dopis velvyslanců

V Haagu ale protestovalo proti Wildersově stránce společně deset velvyslanců zemí střední a východní Evropy. Ambasadoři ČR, Slovenska, Polska, Bulharska, Rumunska, Maďarska, Slovinska, Estonska, Lotyšska a Litvy v otevřeném dopise vyzývají nizozemskou společnost a její politické představitele, aby se distancovali od této politováníhodné iniciativy.

Nizozemský předseda vlády Mark Rutte byl také požádán o vyjádření. Rutte však celou věc považuje za aktivitu jediné politické strany, nikoli vlády a proto se rozhodl celou věc nekomentovat.

Geert Wilders je známým bojovníkem proti islámu. Byl souzen za podněcování nenávisti vůči muslimům, ale soud ho minulý rok zprostil obžaloby.

Zdroj fotografie: www.pvv.nl

Filed in: Evropa, Nizozemsko

Comments are closed.