6:45 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Gambrinus liga startuje: Hlavní důvody, proč ji sledovat

PRAHA – Pátečním pražským derby na Julisce mezi Duklou a Žižkovem odstartuje jarní část fotbalové Gambrinus ligy. Portál RegionOnline.cz (ROL.CZ) uvádí hlavní důvody, proč českou nejvyšší soutěž sledovat.

Logo fotbalové Gambrinus ligy

  • Obrozená Sparta útočí na titul

Sparta vede po podzimní části tabulku před druhým Libercem o šest bodů, i přesto ale došlo před zimní přípravou k celkové obměně realizačního týmu. „Jsem přesvědčený o tom, že Sparta by měla ligu vyhrát,“ řekl na tiskové konferenci Jaroslav Hřebík, který převzal pozici sportovního generálního manažera po Jozefu Chovancovi.

Kromě druhého Liberce, který na podzim předváděl líbivý a ofenzivní fotbal, bude chtít Letenské z čela tabulky sesadit také obhájce titulu z Plzně. Nevýhodou Viktorie může být fakt, že bojuje na třech frontách. Kromě ligy a poháru reprezentuje český fotbal i na evropské scéně v Evropské lize.

Čtvrtá Mladá Boleslav i pátý Jablonec mají bezpochyby také kvalitní kádr, ovšem na první místo ztrácí už dvanáct, resp. třináct bodů.

Verdikt redaktora ROL.CZ: Titul se po roce znovu vrátí na Letnou. Plzeň sice i po odchodu Petra Jiráčka dobře posílila a Liberec předvádí pod taktovkou zkušeného Jiřího Štajnera kvalitní fotbal, ale Sparta svůj šestibodový náskok udrží. Navíc pokud bude podávat vyrovnané výkony jako na podzim, může se ze zisku titulu radovat v předstihu.

  • Pomůže Slavii léčba motivátorem Strakou?

Slavia prožila jeden z nejhorších podzimů ve své historii. Nejen, že musela likvidovat dluhy vůči hráčům, navíc výsledky byly opravdu hodně špatné a klub se 119 letou tradicí se dokonce ocitl v pásmu sestupu. Paradoxně začátkem října, když Slavia udolala Olomouc, odvolalo nové vedení klubu kouče Michala Petrouše.

Kouč Slavie František Straka

Na jeho místo přišel trenér, od kterého by to čekal jen ten největší optimista. Na lavičku Slavie usedl František Straka! Ortodoxní Sparťan, který chodil na Letnou pravidelně fandit, se najednou ocitl na druhé straně barikády.

Léčba Strakou ale zabrala a Slavia během sedmi následujících zápasů třikrát vyhrála, dvakrát remizovala a dvakrát odešla poražená. Bilance sice není zrovna optimistická, ovšem vzhledem k předešlým výsledkům je to rozhodně nadstandard. Před jarními zápasy jsou slávisté desátí s dvaceti body na kontě a od horní poloviny tabulky je dělí jen tři body.

Verdikt redaktora ROL.CZ: Trenér Straka je znám tím, že je výborným motivátorem a pomůže i Slavii. Sešívaní ovšem po odchodu Adama Hlouška a Petra Jandy budou rádi, když se nakonec udrží v horní polovině tabulky.

  • Rekord Lokvence v ohrožení

Dlouhá léta se zdál střelecký rekord sparťana Vratislava Lokvence, který v ročníku 1999/2000 nasázel 22 gólů, takřka neohrozitelným. Jenže David Lafata nasázel v podzimních šestnácti kolech hned devatenáct branek a je více než pravděpodobné, že jablonecký šutér rekord v rámci samostatné české ligy překoná.

Jablonecký David Lafata

Hodně z dálky pak na člena reprezentačního kádru vzhlíží ostatní střelci. Michal Breznaník z Liberce nasázel devět gólů a čtveřice Marek Bakoš (Plzeň), Jan Chramosta (Boleslav), Michael Rabušic a Jiří Štajner (oba Liberec) mají na kontě po osmi trefách.

Verdikt redaktora ROL.CZ: Lafata v letošní sezoně zaznamenal už dva hattricky a velmi produktivní Jablonec na jeho kanonýrské schopnosti spoléhá. Maximum Vratislava Lokvence tedy bude překonáno. Severočeši hned na úvod jarní části sezony čeká trojice zápasů s týmy ze spodní poloviny tabulky, je tedy možné, že se Lafata rekordu přiblíží velmi brzy.

  • Nominace na červnové Euro

Co může být pro fotbalisty z ligové soutěže větší motivací, než případná nominace na mistrovství Evropy? V červnu se tento turnaj uskuteční v Polsku a na Ukrajině a poté, co se do základní sestavy začlenili i plzenští Petr Jiráček s Václavem Pilařem a libereckým Theo Gebre Selassiem, jsou dveře otevřené i pro další.

Hodně nahlas se ve spojitosti s Eurem mluví třeba o Marku Matějovském. Kapitán Sparty po návratu z Britských ostrovů opět našel ztracenou tvář a je jedním ze základních stavebních pilířů pražského celku. Šanci měl určitě také David Bystroň, ovšem ten se o případnou nominaci připravil pozitivním dopingovým testem a dvouletým zákazem činnosti.

Verdik redaktora ROL.CZ: Právě na případech plzeňských fotbalistů s Gebre Selassiem je vidět, že kouč Michal Bílek je připraven dát šanci v národním týmu i fotbalistům z české ligy. Pryč je totiž doba, kdy se do reprezentace dostali výhradně hráči ze zahraničí.

Zdroj fotografií: fotbal.cz a 2x repro Youtube.com

  • Související:

http://www.regiononline.cz/2012/02/15/top-10-prestupy-gambrinus-liga/

Filed in: Fotbal, Sport

Comments are closed.