2:09 am - Úterý Říjen 16, 2018

Eva Gabriellsonová: Za práva na Milénium budu bojovat

BRNO – O švédském autorovi Stiegu Larssonovi slyšel snad téměř každý. Trilogie Millénium se prodalo v Evropě více, než 60 tisíc kusů a počet fanoušků stále stoupá. Larsson se však svého úspěchu nedočkal, dříve ho zastihla smrt. Jeho celoživotní družka Eva Gabriellsonová je však po jeho smrti zbavena práv na tzv. larssonově průmyslu. O tom, jaký se Stiegem prožila život a také o tom, jak by asi pohlížel na strkanice kolem autorských práv sám Larsson, napsala knížku. Milénium, Stieg a já přichází na pulty českých knihkupců.

Osud švédského autora detektivní trilogie Stiega Larssona je poměrně paradoxní. V listopadu 2004, tedy měsíc po vydání rukopisů k tisků a následnému prodeji, dostal infarkt a ve svých 50 letech zemřel ve stockholmské nemocnici.

Po desítkách let, kdy si na Larssona doslova brousili zuby příslušníci krajní pravice, proti jejichž ideologii téměř celý život aktivně bojoval, zemřel nenásilnou smrtí a obrovského úspěchu svých knih se nedožil.

Kvůli výhrůžkám se nevzali

Společný život Evy a Stiega se léta odehrával ve znamení obav ze strany krajní pravice. Výhrůžky se často opakovaly a tak do společnosti společně nevycházeli příliš často a zabezpečovali si svůj byt nejmodernějším výstražným systémem.

Jak Gabriellsonová v knize vypráví, to byl ten hlavní důvod, proč nikdy nevstoupili do manželství. Právě tato skutečnost ji po Stiegově smrti, která ji na několik měsíců úplně vyřadila z běžného fungování, připravila smutné chvilky – Stiegova rodina  ji připravila o všechna práva na trilogii, což vnímá jako velkou křivdu. V osobách trilogie poznává jejich skutečné společné přátele, v maličkostech vidí maličkosti jejich společného života, výhrůžky jsou podobné, které sama slyšela ze společného záznamníku.

Příběh Lisbeth Salanderové a Mikaela Blomkvista vnímá jako zrcadlo společných prožitků se Stiegem a vzájemné lásky i těžkostí, které jejich život často provázely. Vnímá ho jako boj mravnosti a spravedlnosti, jako součást svého života a proto se chystá bojovat za pokračování časopisu Expo, kterému Stieg za svého života šéfoval a rovněž za svá práva na Milénium.

Milénium, Stieg a já je jakýmsi restrospektivním ohlédnutím za společným životem a vyjádřením nejintimnějších pocitů, které člověka po smrti nejmilovanější osoby jistě provází.

Zdroj fotografie: kosmas.cz

Filed in: Literatura

Comments are closed.