10:27 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Cameron a Sarkozy se dohodli na užší vojenské spolupráci

PAŘÍŽ – O obsáhlých programech spolupráce, zejména v oblasti vojenství a jaderné energetiky  jednal v pátek v Paříži francouzský prezident Nicolas Sarkozy s britským premiérem Davidem Cameronem. Britský předseda vlády na tiskové konferenci v Elysejském paláci nepřímo podpořil Sarkozyho kandidaturu v prezidentských volbách. 

Elysejský palác, sídlo francouzských prezidentů

Oba představitelé se v průběhu tiskové konference velmi snažili dát najevo, že jejich vzájemné vztahy jsou přátelské, navzdory slovním přestřelkám, k nimž mezi nimi došlo poté, co Cameron v prosinci odmítl připojení Velké Británie k nové smlouvě o stabilizaci eurozóny, píše o schůzce britský deník The Independent.

Cameron v narážce na nedávno oficiálně ohlášenou Sarkozyho kandidaturu v blížících se prezidentských volbách konstatoval, že  mu tento summit „poskytl příležitost popřát mému příteli všechno dobré v bitvě, která ho čeká.“ Později dodal: „Obdivuji vůdcovské kvality Nicolase Sarkozyho, jeho odvahu… nicméně nejsem si jistý, kdybych s ním vyrazil na kampaň po Francii, že by moje účast měla takový účinek, jaký by si můj přítel přál.”

Vojenská spolupráce v návaznosti na společné akce v Libyi

Oba státníci za přítomnosti některých ministrů vlád obou zemí uzavřeli sérii dohod o spolupráci ve vojenském plánování, armádním zásobování a o jaderné energetice.

Páteční schůzka se konala v den prvního výročí začátku povstání v Libyi, jež nakonec vedlo ke svržení plukovníka Muammara Kaddáfího díky podpoře mezinárodních sil, v nichž právě  Francie a Británie sehrály významnou úlohu.

Mezi jinými  padlo rozhodnutí urychlit plány na vybudování společného řídícího a velitelského centra pro budoucí vojenské operace. To by umožnilo vytvořit společné velitelské stanoviště rychlé reakce s pevně stanovenou strukturou velení, a znamenalo by to větší sblížení ozbrojených sil obou zemí po společné akci v Libyi. Oba lídři se dále dohodli na další fázi vývoje nové generace bezpilotních bojových letadel; spolupracovat na něm mají britská společnost BAE a francouzská firma Dassault.

Velká dohoda o výstavbě jaderných elektráren

„Nemyslím, že tu od časů druhé světové války byla užší britsko francouzská spolupráce – a nejde jenom o Libyi, ale i o životně důležité otázky týkající se Sýrie, Íránu, Somálska a domácí obrany,“ prohlásil David Cameron.

Britský premiér i prezident Sarkozy potvrdili, že jejich země hodlají spolupracovat při řešení situace v Sýrii a nabídli svou podporu tzv. Skupině přátel Sýrie, která se má sejít příští týden v Tunisku.

Důležitým výsledkem britsko francouzského summitu je i podpis významné dohody mezi společnostmi Rolls-Royce a Areva o spolupráci v oboru civilní jaderné energetiky, která má vést k výstavbě atomových elektráren nové generace ve Spojeném království.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Francie, Velká Británie

Comments are closed.