3:42 pm - Sobota Listopad 16, 4515

Francouzská média na pranýři, nedotknutelný život politiků

PAŘÍŽ – Francouzská média si kladou v těchto dnech otázku „Kam až můžeme zajít?“ Vzrušené debaty rozproudila nová kniha s názvem Sex, lži a média o aféře Dominique Strauss-Kahna, která se tento týden objeví na pultech knihkupectví, a která odhaluje důležité téma přístupu médií k soukromému životu politiků.

Autor knihy, bruselský korespondent francouzského listu Libération Jean Quatremer, v roce 2007 těsně po jmenování Dominique Strauss-Kahna do čela Mezinárodního měnového fondu jako vůbec první napsal: „Jediným Strauss-Kahnovým skutečným problémem je jeho vztah k ženám. Jeho chování k nim je často na hranici obtěžování. Toto je médiím dobře známo, ale nikdo o tom nemluví. Jsme přece ve Francii.“

Překročení zakázané hranice

Quatremerův blog, kde svůj postřeh publikoval, vyvolal ve své době skandál a novinář se dočkal odsouzení. O aférách Strausse-Kahna se přitom vědělo, ale nikdo by se o tom neopovážil mluvit nahlas. Jean Quatremer k tomu říká, že v roce 2007 překročil zakázanou linii, aby pak se pak právě tento blog z roku 2007 stal populární a to v době zatčení a obvinění z pokusu o znásilnění DSK v New Yorku. Veřejné průzkumy ho přitom tehdy označovaly za horkého kandidáta na prezidentské křeslo v Elysejském paláci. Jean Quatremer odhaluje ve své knize nepsané pravidlo francouzských médií. Ty jsou k politikům a mocným velice loajální. „Lži, odmítání vidět skutečnost, odmítání se případem zajímat, zalíbení ve spolčování s mocnými,“ tak popisuje realitu autor knihy, jež víří diskuze.

Novináři s politiky kamarádí

„Existuje doba před DSK a po něm,“ píše Libération a na mysli má především novou knihu, jež nahlas vyslovuje veřejné tajemství. Francouzští novináři si nedrží od politiků odstup, přátelí se spolu, večeří spolu, jezdí na dovolené, jejich děti chodí do stejných škol, apod. Tradice pátrání v soukromém světě politiky se ve Francii nenosí a nikdy nenosilo. O dvojím životě, nemanželské dceři či těžké nemoci bývalého prezidenta Françoise Mitteranda se za jeho života nenapsala ani řádka. Jean Quatremer odhaluje i naprosto nedostatečnou nezávislost veřejnoprávní televize. Prezident republiky jmenuje ředitele televizních stanic a vytvořil si skupinu vybraných novinářů, kteří mají privilegium dělat s ním rozhovory.

Jean Quatremer však chce svou knihou upozornit i na další nešvar francouzské společnosti a to na nerovnoprávnost mužů a žen. „Politici mají pocit, že mohou opravdu všechno. Je tu velká tolerance k sexuálnímu obtěžování i znásilnění, nikdo na to neupozorňuje, oběti jsou zastrašovány,“ říká Quatremer a uzavírá: „Francouzští novináři často zapomínají, že nejsou ve státních službách.“

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Francie

Comments are closed.