3:44 pm - Čtvrtek Prosinec 11, 9704

Zdaním boháče 75 procenty, budu-li prezidentem Francie, slibuje Hollande

PAŘÍŽ – Kandidát francouzských socialistů na post prezidenta François Hollande hodlá zavést pro občany s nejvyššími příjmy daň ve výši 75 procent. Hollande svůj záměr ventiloval v pondělí večer v televizním vysílání stanice TF1.

François Hollande

Zmíněnou daň by podle něj měli do státní pokladny odvádět Francouzi, kteří vydělávají více než milion eur (asi 25 milionů korun) ročně.

„Nad jeden milion eur by daň měla představovat 75 procent, protože není možné mít takové příjmy,“ citovala Hollanda stanice BBC.

Lidé současného prezidenta Nicolase Sarkozyho, který usiluje o znovuzvolení, se nápadům svého vyzyvatele vysmáli. „Vymýšlí každý týden novou daň, nikdy ale nenavrhl nejmenší úspory,“ řekla ministryně pro rozpočet Valérie Pécresseová. Ministr zahraničí Alain Juppé zase označil plán za „daňovou konfiskaci“.

Sarkozy se na Hollanda dotahuje

Hollande také v pondělí v televizi prohlásil, že pokud bude zvolen, zruší daňové úlevy, které zavedl Sarkozy. Hollande dlouho nad současným pánem Elysejského paláce v průzkumech veřejného mínění výrazně vedl, nyní se ale na něj Sarkozy dotahuje.

První kolo voleb francouzského prezidenta se bude konat 22. dubna, druhé, do něhož postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, o dva týdny později, tedy 6. května. Předpokládá se, že do něj postoupí právě Hollande a Sarkozy.

Druhé kolo se uskuteční jen v případě, že v prvním nezíská žádný kandidát většinu hlasů. To je téměř jisté. Hollande má podle nedávného průzkumu OpinionWay podporu 29 procent Francouzů. O dvě procenta méně má Sarkozy, který usiluje o znovuzvolení za pravicový Svaz lidového hnutí (UMP). Na třetím místě je kandidátka nacionalistů Marine Le Penová s 16,5 procenty.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Francie

Comments are closed.