5:14 am - Pátek Říjen 19, 2018

Francouzskému Disneylandu vyroste konkurent – „Napoleonland“

PAŘÍŽ – Nový zábavní park, který má vzdát hold velké postavě francouzských dějin Napoleonovi Bonaparte, by měl vyrůst nedaleko Paříže. Duchovní otec projektu Yves Jégo slibuje inteligentní zábavu pro celou rodinu. Své návštěvníky park přivítá již v roce 2017.

Projekt vznikl z iniciativy Yvese Jéga, poslance za francouzskou Radikální stranu a starosty městečka Montereau ležícího 80 km jižně od Paříže. Zde 18. února 1814 svedl Napoleon vítěznou bitvu proti Rakušanům a  Jégo nyní hodlá zvítězit nad „zemí Mickey Mouse“, jak nazývá pařížský Disneyland.

Jen asi 70 kilometrů od tohoto zábavního parku  tak vyroste Napoleonland, v němž budou návštěvníci sledovat a prožívat slavné bitvy jako Slavkov, Waterloo nebo Trafalgar, budou se moci prodírat sněhem mezi těly umrzlých vojáků a koní stejně jako to zažívala Napoleonova armáda v Rusku, budou moci asistovat u královy popravy gilotinou, nebo zažijí osvobození Bastily.

Ambiciózní projekt

Prvním impulsem pro vybudování takového parku byla snaha vyřešit složitou ekonomickou situaci, ve které se region nachází. Projekt má rozpočet 250 milionů euro a vytvořeno bude na 3 tisíce nových pracovních míst. „Potřebujeme posílit turistický ruch a byli bychom hloupí, kdybychom nevyužili bohaté historie naší země.“

Na stovce hektarů tak vyroste zábavní park, který má velké ambice. Odhaduje se, že ho ročně navštíví 1,5 až 2 miliony lidí. „Napoleon Bonaparte je dobrá značka. Je známý od Německa až po Rusko. Ví o něm celý svět,“ přesvědčuje Jégo. Stavba by měla být zahájena v roce 2014, tedy u příležitosti dvoustého výročí vítězné bitvy. Finance půjdou z části z veřejných prostředků, z části od soukromých investorů. Ti nemusí být nutně z Francie. „Vášeň pro Napoleona a jeho dobu nemají jen Francouzi,“ nechal se slyšet Jégo s tím, že je velmi pravděpodobné, že se na projektu bude podílet také investor z Číny.

Nadšení i kritika

Napoleon Bonaparte má své fanoušky i odpůrce. Zatímco jedni ho zbožňují a nekriticky obdivují vše, co za svého života učinil, druzí mají k jeho osobnosti výhrady. Britský list The Guardian se ve svém článku k celému projektu vyjadřuje kriticky: „A proč nevybudovat park zasvěcený Stalinovi nebo Kim Čong-ilovi?“ Francouzští intelektuálové zase mluví o „kulturním Černobylu“. Yves Jégo přiznává, že se polemikám o Napoleonově osobnosti asi nevyhne, ale ujišťuje, že park nemá slavného vojevůdce a císaře ani glorifikovat ani zkreslovat.

Obyvatelé Montereau jsou však nápadem svého starosty naprosto nadšeni. Místní politici jsou opatrnější. Obávají se, aby projekt nebyl zpolitizován, ale Yves Jégo jakékoli spojení s politikou odmítá. Neobává se ani zesměšňování, které by mohlo projekt poškodit. „Napoleonland bude úspěšný a přinese na rozdíl od jiných zábavních parků inteligentní zábavu,“ tvrdí.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Francie

Comments are closed.