7:07 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Američtí lovci pokladů musí zlato vydat Španělsku

TAMPA – Poklad více než půl milionu stříbrných a zlatých mincí vylovených z vraku fregaty španělského námořnictva, která klesla na dno Atlantiku za napoleonských válek, musí američtí lovci pokladů vrátit španělské vládě do 24. února. Rozhodl o tom v pátek soud v Tampě na Floridě. 

Vybuch lodi Nuestra Señora de las Mercedes, která převážela zlato a stříbro

Podle sobotní zprávy agentury Bloomberg americká společnost Odyssey Marine Exploration Inc. dostala od soudu příkaz vrátit Španělsku sedmnáct tun mincí a artefaktů z vraku španělské lodi Nuestra Seňora de las Mercedes, kterou před pěti lety objevila na dně oceánu asi 160 kilometrů západně od Gibraltaru. Federální odvolací soud již loni potvrdil zamítavé stanovisko k údajným nárokům společnosti na vlastnictví vyloveného nákladu.

Španělská strana loni v září soudu v Atlantě sdělila, že šlo o fregatu španělského námořnictva, která v roce 1804 v bojové akci explodovala a potopila se, a jako vlastnictví španělské vlády nemůže být předmětem žádných nároků uplatňovaných ve Spojených státech.

Poklad pro Francouze

Nuestra Seňora de las Mercedes vezoucí 900 tisíc stříbrných pesos, 5809 zlatých pesos, a asi dva tisíce měděných a cínových ingotů, byla součástí konvoje, vracejícího se do Španělska z Peru (tehdy ještě pod vládou španělského místokrále). Den plavby od Cádizu zkřížila konvoji cestu britská eskadra.

Poklad, který konvoj přivážel, byl určen pro zaplacení Francii podle tajné dohody a Britové, kteří byli s napoleonskou Francií ve válce, dali Španělsku na vědomí, že bude-li Francii finančně podporovat, je to pro britskou stranu důvod k útoku, uvádí se ve zdůvodnění rozsudku odvolacího soudu.

Nálezci nedostanou ani odškodné

Španělský konvoj se odmítl vzdát, došlo k bitvě a Nuestra Seňora de las Mercedes již po několika minutách vyletěla do povětří. Potápěči Odyssey Marine Exploration objevili na dně její trosky a vyzvedli ze dna asi 595 tisíc mincí. Již v roce 2009 podpořil soud v Tampě stanovisko španělské vlády, ale dovolil americké společnosti ponechat si poklad v držení po dobu odvolacího řízení.

Páteční rozhodnutí soudu nepřiznává společnosti lovců pokladů ani nárok na odškodnění za skladování nálezu. Hodnota sedmnácti tun nákladu vyzvednutého z oceánu se odhaduje na víc než 500 milionů dolarů. Vyjádření právního zástupce firmy Odyssey Marine Exploration se agentuře nepodařilo získat.

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Filed in: Amerika, Svět

Comments are closed.