10:36 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Strhující filmový zážitek, to jsou „Muži, kteří nenávidí ženy“

ČESKO –   Sedm, Klub rváčů, Zodiac, Podivuhodný případ Benjamina Buttona, The Social Network a teď Muži, kteří nenávidí ženy. Všechny zmíněné filmy dosáhly vysoké hodnocení a všechny je natočil americký režisér David Fincher. Asi neexistuje lepší lákadlo do kina, chcete-li se podívat na film, který bude stát opravdu za to.

Ve čtvrtek 12. ledna bude mít v Čechách premiéru poslední Fincherův počin – Muži, kteří nenávidí ženy – a diváci znalí knižní předlohy z pera Stiega Larssona nebo znalí stejnojmenné filmové verze od dánského režiséra Nielse Ardena Opleva, která vyšla v roce 2009, budou mít tak další šanci prožít mrazivé okamžiky napínavé detektivky znovu.

Přestože oficiálně film v Čechách vejde do kin až tento týden, mnozí zvědaví filmoví nadšenci si ho již v předstihu stáhli z internetu a nutno přiznat, že na jeho hodnocení rozhodně chválou nešetří.

Napětím zapomenete, že nedýcháte

Celý film je natolik napínavý, že si divák ani nevšimne, že se nehýbe, téměř nedýchá, že si zapomněl vypít svůj oblíbený nápoj a krabička s popcornem zůstala nedotčená. Je až poněkud zarážející, že s těmi samými dojmy z kina před třemi lety odcházeli i diváci Oplevovy severské verze.

Obvykle se totiž divácká veřejnost rozdělí na dva tábory, z nichž jeden hlasuje pro prostou evropskou strohost a druhý pro líbivou hollywoodskou show. Zdá se však, že Larssonova látka je natolik propracovaná, že podle ní snad ani nelze natočit špatný film, nebo že se strhujícího námětu chytili náhodou dva skvělí režiséři a již zesnulému švédskému spisovateli tak oba posvém prokázali velikou čest, protože i hodně dobrý námět se dá hodně špatně natočit.

Lisbeth a Mikael – podivíni v hlavní úloze

David Fincher do hlavních rolí obsadil známého agenta 007 Daniela Craiga a křehkou americkou herečku Rooney Maru, která si zahrála i v jeho předchozím úspěšném filmu o sociální síti.

Rooney, alias filmová Lisbeth, je mladá žena, kterou by asi jen tak někdo na rande nepozval. Je to viditelně výstřední, svéprávnosti zbavená asociálka, která má obličej posetý piercingy, na hlavě jen těžko popsatelné černé číro, draka vytetovaného na zádech a jejíž sexuální životopis by vystačil sám o sobě na film, nepřístupný i pro dospělé.

Vypadá přesně tak, jak byste svou dceru nikdy vidět nechtěli, a chová se přesně tak, jak by se vám to nelíbilo. Má však právě to, co její herecký kolega potřebuje – umí hacknout cokoliv, kdykoliv a odkudkoliv. Virtuální svět je jejím vlastním světem.

Danielu Craigovi, coby k vězení odsouzenému novináři Mikaelu Blomkvistovi, pomáhá rozluštit tajemství jedné domnělé vraždy, která se měla odehrát před čtyřiceti lety. Společně se pak dostávají na stopu špinavého, spletitého rodinného příběhu, ve kterém slova jako násilí, zneužívání, strach a vražda hrají hlavní roli.

Autor předlohy zemřel bez potlesku

Larssonova kniha, která se ukázala být tolik inspirativní,  se stala ihned po svém vydání skutečným bestsellerem. Je součástí románové trilogie Millenium. Její další dva díly – „Dívka, která si hrála s ohněm“ a „Dívka, která kopla do vosího hnízda“ – opakovaly úspěch prvního a všechny již mají svou filmovou podobu. Autor se bohužel nedožil ani vydání svého literárního díla, ani jeho filmového zpracování. Smrt ho zasáhla v roce 2004, pouhé dva týdny poté, co dopsal poslední díl této série.

[polldaddy poll=5846975]

Zdroj: imdb.cz, csfd.cz, stieglarsson.com
Zdroj fotografie: criminalcomplex.com

Filed in: Film a TV

Comments are closed.