7:48 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Třetí ročník festivalu Cinema Mundi nabídne oscarové hity

BRNO / PRAHA – Třetí ročník mezinárodního filmového festivalu Cinema Mundi přichystá pro filmové fanoušky bohatý průřez aktuálními oscarovými hity, nabídne také nejlepší filmy let minulých.

Hlavní filmová sekce bude založena na představení těch nejlepších filmů loňského roku, většina z nich se objevila na nedávném ohlášení nominací na prestižní předávání Oscarů. Exkluzivní předpremiéru si na festivalu odbude snímek Železná lady, ve které zazářila Meryl Streepová v roli Margaret Thatcherové. Jedním z hlavních taháků úvodních dní festivalu bude také projekce českého filmu Musíme si pomáhat za osobní účasti režiséra Jana Hřebejka.

Široký záběr hlavní filmové sekce pojme ty nejlepší snímky íránské, španělské, kubánské a celé řady dalších kinematografií. K největším hvězdám bude patrně patřit drama Rozchod Nádera a Simin, které si již stačilo odnést Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a je považováno také za hlavního favorita na vítězství ve stejné kategorii na letošních Oscarech.

„Rozhodujícím kritériem při výběru filmů hlavní filmové sekce je v prvé řadě jejich kvalita, zajímavost a jedinečnost, roli hraje ale také dostupnost filmových kopií. V letošním ročníku jsme se rozhodli upustit od dosavadního programového modelu teritoriálního členění dle kontinentů. Každý festivalový den tedy bude pestrou směsí filmů z rozličných koutů světa,“ uvedl k procesu  sestavování programu festivalu dramaturg Lukáš Skupa.

Pobaltské země vládnou doprovodným sekcím

Doprovodné sekce se letos budou zaměřovat na prezentaci kinematografií jednoho konkrétního geografického teritoria. Velký prostor tak dostanou zejména pobaltské státy. Pokrokem oproti minulému ročníku je časové sladění jednotlivých projekcí, filmoví fanoušci se tak nemusí bát, že by se jim v jejich harmonogramu překrývalo několik zajímavých snímků.

[youtube IKPltuiEVJ8 590 320]

„Chceme se zaměřovat primárně na kinematografie se zajímavým vývojem, který ovšem není tuzemskou festivalovou komunitou detailněji reflektován. To je případ pobaltských kinematografií, jejichž specifika představíme právě letos. Ačkoliv se snímky ze severní Evropy těší trvalé oblibě, filmová tvorba z Litvy, Lotyšska a Estonska je v Česku stále prakticky neznámá. Prosazuje se zde přitom nová generace filmařů (Veiko Õunpuu, Jaak Kilmi, Šarūnas Bartas, Kristina Buozyte, Alexander Hahn a další), která postupně získává těmto kinematografiím mezinárodní renomé,“ vysvětluje dramaturg doprovodných sekcí Lukáš Skupa.

Festival Cinema Mundi se koná od 29. února do 7. března v multiplexu Velký Špalíček v Brně a v pražském kině Lucerna. Základní cena vstupenek byla stanovena na 99 korun, studenti mohou uplatnit slevu 20 korun. Festival pass umožňující návštěvu pěti filmů vyjde návštěvníky na 396 korun.

Zdroj: www.cinemamundi.cz
Zdroj fotografie: www.cinemamundi.cz

Filed in: Film a TV

Comments are closed.