9:08 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Už nebudeme unášet civilisty, prohlásila kolumbijská gerilla FARC

BOGOTÁ – Obávané marxistické Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) v neděli oznámily, že se vzdávají své po desetiletí trvající strategie unášení civilistů. Skupina chce pravděpodobně dát najevo, že má zájem učinit další kroky k uzavření příměří.

Taktika, kdy největší kolumbijská povstalecká skupina unášela civilisty a následně je výměnou za finanční zdroje propouštěla na svobodu, by měla skončit. Ultralevicová skupina FARC to v neděli oznámila v oficiálním prohlášením prostřednictvím svého internetového portálu. Taková strategie se prý již „neslučuje s revoluční činností.“

„Mnozí tvrdí, že prostřednictvím únosů mužů a žen z řad civilního obyvatelstva financujeme a udržujeme náš boj… Od této chvíle upouštíme od této praxe naší revoluční činnosti,“ píše se v prohlášení.

Skupina zároveň plánuje propuštění zbývajících rukojmí. Již v prosinci bylo oznámeno, že se na svobodu dostane šest zadržovaných policistů. Ve včerejším oznámení povstalci slíbili, že propustí i čtyři členy ozbrojených sil.

FARC zřejmě chtějí příměří

„Ceníme si oznámení FARC jako důležitého a nezbytného kroku správným směrem, který ale nestačí,“ reagoval na prohlášení kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Je známo, že skupina zadržuje blíže neznámý počet civilistů. Jak s nimi hodlá naložit, se ale v prohlášení neuvádí.

Experti se domnívají, že FARC si možná chtějí tímto krokem připravit půdu pro vyjednávání o příměří.

FARC je ultralevicová povstalecká organizace, která od šedesátých let vede guerillovou válku proti kolumbijské vládě. Spojené státy americké a země Evropské unie ji označují za teroristickou organizaci. FARC kontroluje rozsáhlé oblasti Kolumbie a například v roce 2002 její členové unesli tehdejší kolumbijskou prezidentskou kandidátku Ingrid Betancourtovou. Ta se na svobodu dostala až v roce 2008 spolu s několika dalšími rukojmími po velké operaci speciálních kolumbijských jednotek.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Amerika, Svět

Comments are closed.