2:07 am - Úterý Říjen 16, 2018

Extraliga zažívá nepoznané: Sparta první, Slavia poslední

PRAHA – Je to již osmnáctou sezónu, co oba pražské celky hrají nejvyšší domácí soutěž. Za tu dobu spolu dohromady získali šest mistrovských titulů, svedly nejednu úžasnou bitvu. Jenže letos je vše jinak.

Derby Sparta - Slavia

Zatímco se Sparta po ročním výpadku a pouze boji o záchranu vrátila na pozice, na které holešovický gigant patří, Slavia naopak chřadne. Jako první celek má jistotu záchranářských starostí, po pátku pro Růžičkův soubor definitivně padla byť jen teoretická naděje na předkolo play off.

Tím ale výčet abnormálností v postavení obou klubů z hlavního města nekončí. Poprvé pod vedením charismatického Růžičky (od sezóny 2000/2001) nepostoupí sešívaní do bojů o titul. A je to také poprvé v historii samostatné české extraligy, kdy v této fázi sezóny (poslední čtvrtině základní části) pražské týmy uzavírají extraligovou tabulku z obou jejích pólů.

RegionOnline.cz (ROL.CZ) připravil tři body, pro Slavia padla až na samotné dno extraligy a Sparta je na jejím čele.

Důvod číslo jedna – kvalita kádr: Když se podíváte na soupisky obou celků, ten rozdíl je do očí bijící. Zatímco kvalita v tom vršovickém rok od roku klesá, sparťanskou se po loňské blamáži prohnala pořádný vichr. Jenže tentokrát vál tím správným směrem, vzduch se pročistil, kouč a manažer v jedné osobě Josef Jandač poskládal tým z bojovníků i střelců.

Sparta, ilustrační foto

A ještě v jednom je velký rozdíl – zatímco se Sparta může spolehnout na nejlepšího brankáře ligy Tomáše Pöpperleho, Slavii její maskovaní muži rozhodně v krizových okamžicích nedrží. Dosud dlouhodobé problémy v brankovišti dokázal Růžička překrýt skvělým doplněním kádru hráči v poli. Ovšem letos, kdy má Slavia nejslabší soupisku za posledních deset let a potřebovala by tak oporu v brance, se tahle achillova pata týmu projevila v plné nahotě.

Důvod číslo dva – peníze: Trochu spojitá nádoba s prvním bodem. Sparta vždycky patřila a díky své historii i bude patřit k nejbohatším klubům v Česku. Slavia rozhodně nikdy nestrádala, přesto v posledních třech letech rozpočet omezit musela. A jelikož slávisté platí za obrovské peníze za pronájem dvou hal – tréninkové v Edenu a zápasové O2 Arény, kde ji údajně podle zákulisních informací stojí jeden zápas 400 tisíc korun – muselo se utažení opasků zákonitě projevit na kvalitě kádru.

Sparta podobné problémy nemá. Naopak po vyhazovu některých zbytečně přeplácených hvězd v čele s Davidem Výborným ještě oproti posledním sezónám podle všeho na platech ušetřila. Za nižší náklady navíc letos tým předvádí kvalitnější výkony, zvýšila se díky tomu i průměrná návštěva na domácích zápasech.

Sparťanská hala

Důvod číslo tři – nezkušenost hráčů: Tomáš Hertl, Antonín Dušek, Jakub Krejčík, Daniel Krejčí, Dmitrij Jaškin. Všechno hráči, kteří jsou ročník narození 1991 a mladší. Jistě, všichni jsou velkým příslibem do budoucnosti, jenže letos ani kouzelnické schopnosti Růžičky vymáčknout ze svých svěřenců maximum prostě nestačí. V těžkých dobách a při špatných výsledcích lze těžko očekávat, že tito mladící budou tahat sešívané z krize.

Závěrem: Jestliže je nyní na Spartě veselí a holešovičtí se chystají na play-off a boj o pátý český titul, v Edenu panuje naprosto odlišná nálada. A může být ještě hůře. Na již zmíněné body by totiž mohla Slavia v boji o setrvání v extralize ještě šeredně doplatit. Našlapaní prvoligoví lídři z Ústí a Chomutova jistě již nyní větří (v případě baráže se Slavií) jedinečnou příležitost na průnik mezi elitu.

I když při vší úctě k nim: dovedete si představit, že by Růžičkova parta přes všechny problémy letos do baráže skutečně padla, následně ji prohrála a poté by několik let v případě plánovaného uzavření extraligy v nejvyšší soutěži chyběla?! Nepříjemný a krutý scénář, který se ale klidně může během následujících čtyř měsíců naplnit.

Zdroj foto: www.flickr.com/photojenni, haddensavix

Filed in: Hokej, Sport

Comments are closed.