8:49 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

V Homsu vybuchl ropovod, Damašek tvrdí, že jde o teroristický útok

DAMAŠEK – Ropovod vedoucí z ropných polí na východě Syrské pouště do rafinerie v Homsu hoří, protože ho poničil výbuch. Ve Valném shromáždění OSN se mezitím schyluje k hlasování o syrské krizi a Francie se pokouší jednat s Ruskem o rezoluci RB OSN o Sýrii.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé

Syrská vládní agentura SANA obviňuje z exploze „ozbrojené teroristy“. Server BBC s odvoláním na  odpůrce režimu na místě ale uvádí, že ropovod zasáhly střely z letounů útočících na předměstí Bábá Amr; podle jiných ho omylem zasáhl dělostřelecký granát.

Počty obětí násilného potlačování odporu proti vládě prezidenta Bašára Asada stoupají. Podle místních aktivistů od minulého víkendu, kdy vládní jednotky začaly město ostřelovat z těžkých zbraní,  zemřelo v Homsu víc než 400 lidí.

Mezitím do damašské čtvrti Barzá vtrhly pod velením prezidentova bratra Máhera Asada jednotky elitní republikánské gardy a čtvrté obrněné divize, Vládní vojáci tam staví silniční zátarasy, prohledávají domy a zatýkají.

Francie hledá dohodu s Ruskem o rezoluci RB OSN

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé ve středu v rozhlasovém vystoupení oznámil, že jeho vláda se pokouší znovu přesvědčit Rusy o nezbytnosti přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN o Sýrii. Ve čtvrtek se má ve Valném shromáždění OSN hlasovat o návrhu usnesení, který podporuje mírový plán Ligy Arabských států (LAS) a požaduje vyslání společného emisara OSN a LAS do Sýrie. V týž den se má Alain Juppé setkat ve Vídni se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Ve Valném shromáždění nemá žádná z členských zemí právo veta, ale na rozdíl od rezolucí RB OSN jeho usnesení nemají žádnou právní závaznost. Juppé připouští, že hlasování ve VS OSN má jenom symbolický význam, ale podle jeho slov tím zesílí tlak na Bašára Asada, aby zastavil jedenáctiměsíční krvavé útoky proti svým odpůrcům. Francouzský ministr označil dosavadní postup syrské vlády za „zločiny proti lidskosti.“

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons, flickr.com

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.