10:24 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Experti radí Kalouskovi: sociální výdaje snížit a daně pro bohaté zvýšit

PRAHA – Ministr financí by měl pro zachování plánovaného deficitu státních financí v příštích třech letech snížit státní výdaje především v sociální a důchodové oblasti, zvýšit daně z příjmů vyšších příjmových skupin a vyloučit korupci z ekonomického dění. Eurozóna letošek přežije. Plyne to z průzkumu, který byl zveřejněn v úterý a který mezi 1977 českými manažery v druhé polovině ledna provedly agentury Donath Business & Media a Factum Invenio.

Snížení státních výdajů, především v sociální a důchodové oblasti, navrhovaly dvě pětiny respondentů.Třetina by začlenila do systému opatření i jiné kroky, a to především omezení korupce a zefektivnění státní správy, dále pak zprůhlednění státních zakázek a omezení výdajů napříč všemi resorty.
Důvěra v zachování eura

Eurozóna letošní rok podle průzkumu přežije.

„Bez ohledu na katastrofické informace v médiích stále ještě panuje velká důvěra v zachování jednotné evropské měny,“ zdůraznil Jan Herzmann, partner společnosti Factum Invenio.

„A to i přesto, že podle 36 procent respondentů nejslabší ekonomiky letos eurozónu opustí. Méně jednoznačný je názor na stabilitu kurzu koruny vůči euru. Přesto však 88 procent respondentů očekává, že by koruna měla zůstat v desetiprocentním fluktuačním pásmu,“ dodal Herzmann.

Dvě třetiny bohatých lidí si chce zvýšit daně

Respondenti mohli ministru Kalouskovi také doporučit kroky, které by měl přijmout, aby zůstal zachován vládou plánovaný deficit státního rozpočtu v letech 2012 – 2014. Dvě pětiny odpovídajících měly ve svém řešení zahrnuté změny v dani z příjmu vysokopříjmových skupin obyvatel, především jejich zvýšení.

„Jelikož většina respondentů průzkumu je z vyšších příjmových skupin, jde o náznak nebývalé státotvornosti,“ uvedl Michal Donath, ředitel agentury Donath Business & Media.

Zvednout, nebo snížit daň z přidané hodnoty? 

Stejně velká část, 40 procent, do svého návrhu začlenila změnu daně z přidané hodnoty – polovina z nich zvýšení a polovina snížení.

Třetina do svého řešení zahrnula změnu danění právnických osob – půl na půl zvýšení a snížení.

Elektronický průzkum proběhl v  rámci příprav na Forecasting Dinner 2012. Tato akce je výročním setkáním členů a hostů Czech CFA Society s předními domácími a zahraničními ekonomy, které se koná pod záštitou Miroslava Singera, guvernéra České národní banky. Průzkumu se zúčastnilo celkem 1 977 respondentů ze 7 682 oslovených nositelů a kandidátů titulu CFA (Chartered Financial Analyst), vedoucích pracovníků zemských ředitelství OVB Allfinanz, významných manažerů a čtenářů elektronického bulletinu FS Final Word.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/Emil Szirmai

Zdroj fotografie: www.flickr.com

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.