10:28 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Vstup do Evropské unie? Chorvati říkají v referendu „ano“

ZÁHŘEB – Chorvatští občané v dnešním referendu zřejmě vyslovili souhlas se vstupem své země do Evropské unie v roce 2013. Podle předběžných výsledků hlasovalo pro členství v Unii zhruba 67 procent zúčastněných voličů. Informuje o tom server německé stanice Deutsche Welle.

Státní komise pro referendum ve večerních hodinách oznámila po sečtení 30 procent hlasů, že podle dosavadních výsledků 67 procent voličů na otázku „Podporujete členství Chorvatské republiky v Evropské Unii?“ odpovědělo kladně.

Asi 32 procent voličů bylo proti a malá část hlasovacích lístků byla neplatná. K tomu, aby se Chorvatsko stalo 28. členskou zemí EU, je zapotřebí nadpoloviční většina hlasů.

Hlasovalo jen 42 procent voličů

Pro členství hlasovali svorně lídři vládních stran i opozice. Chorvatský premiér Zoran Milanović poté, co vhodil do urny svůj hlasovací lístek, vyjádřil přesvědčení, že členství v EU znamená pro jeho zemi „rozvoj a prosperitu“.

„Prvního července 2013 usedneme s evropskými národy k jednomu stolu,“ prohlásila bývalá premiérka Jadranka Kosorová, nyní v čele opozice.

Referendum však očividně Chorvaty příliš nevzrušovalo, k urnám se dostavilo jenom 42 procent oprávněných voličů. Výsledky průzkumů veřejného mínění před referendem naznačovaly, že pro členství v EU bude hlasovat 60  procent voličů. V případě potvrzení kladného výsledku vstoupí Chorvatsko do Unie jako druhá z republik bývalé Jugoslávie, a to  po Slovinsku, které získalo členství v roce 2004.   

Zdroj fotografie: Vjesnik.com  

Související:

Filed in: Chorvatsko, Evropa

Comments are closed.