8:50 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

V Nizozemsku bude možné provádět eutanazii doma

AMSTERDAM, BRUSEL – Nizozemsko bylo před deseti lety první zemí na světě, kde byla povolena eutanazie. Od 1. března zde bude pro pacienty, kteří o eutanazii požádali, fungovat nová služba. Půjde o šest pohotovostních týmů složených z lékaře a zdravotní sestry, které budou „klientům“ pomáhat ukončit jejich životy přímo u nich doma.  

Pod záštitou Nizozemské asociace pro dobrovolné ukončení života (NVVE) tak vznikne nová služba, která má být nápomocná pacientům, kteří se pro eutanazii rozhodnou, ale v jejich okolí není lékař, který je schopen nebo ochoten eutanazii realizovat. NVVE také nedávno představila svůj projekt, na jehož konci má být síť „klinik konce života“ určených nevyléčitelně nemocným pacientům žádajícím legálně o eutanazii. První z nich má být otevřena do konce letošního roku.

Jak vyplývá z nedávných výzkumů, většina pacientů by ale dala přednost tomu, aby mohla eutanazii podstoupit u sebe doma. To ale nebylo, až na malé výjimky, doposud možné. Od března tak bude k dispozici šest týmů složených vždy z jednoho lékaře a jedné zdravotní sestry, kteří budou připraveni poskytnout své služby kdekoliv na území Nizozemska.

Belgie údajně potřebuje mobilní jednotky také

Druhou zemí, která eutanazii zavedla hned po Nizozemsku, je Belgie. Ředitelka Asociace pro právo na důstojnou smrt (ADMD) Jacqueline Herremansová je přesvědčená, že v Belgii jsou tyto pojízdné zdravotnické jednotky také velice potřebné.

„Nechceme, aby se z jakéhokoli lékaře stal výhradně specialista na eutanazii. Představujeme si to spíše tak, že by se této službě věnoval jeden den v týdnu,“ vysvětluje Herremansová.

Již od roku 2003 existuje ve frankofonní části Belgie sdružení asi stovky lékařů, kteří jsou nápomocni pacientům při jejich rozhodování a pomáhají jim projít celým procesem, počínaje podáním žádosti až po pomoc při veškerých nezbytných vyšetřeních. Také často pomáhají lékařům, kteří eutanazii realizují, a jsou jim při tomto aktu oporou. Tito by se mohli stát základem pro novou službu podle nizozemského vzoru.

Smrt v kufříku

Nizozemsko i Belgie se snaží celý proces, na jehož konci je ukončení pacientova trápení, neustále vylepšovat ke spokojenosti obou stran – jak pacientů, tak lékařů. Vzhledem k tomu, že jsou v této oblasti naprostými průkopníky, nemají možnost poučit se ze zkušeností jiných a jejich kroky jsou provázeny bouřlivými debatami odborníků i veřejnosti.

Není tomu jinak ani u pohotovostních týmů. Jedni je vítají, druzí zásadně odmítají. Kritikům se většinou vůbec nelíbí, jakým vývojem lékařská profese prochází a kam se ubírá. Nesouhlasí s tím, že lékař místo zachraňování životů pacienty usmrcuje. Belgie zažila bouřlivé diskuse na příklad v roce 2005, kdy společnost Multipharma začala na pulty lékáren dodávat kufříky obsahující sadu léků určených k eutanazii. Mají lékařům usnadnit jejich práci a zaručit jistý výsledek.

Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Filed in: Belgie, Evropa, Nizozemsko

Comments are closed.