2:16 am - Úterý Říjen 16, 2018

Ministři financí eurozóny rozhodují o další půjčce Řecku

BRUSEL – Ministři financí eurozóny budou v pondělí rozhodovat o tom, zda Řecko udělalo dost pro to, aby si zasloužilo další záchrannou půjčku.

Atény potřebují dalších 130 miliard eur, aby se země vyhnula bankrotu, který jí hrozí v polovině března, kdy mají uhradit další splátky z obrovského řeckého státního dluhu.

Řecký premiér Lukas Papademos odletěl v neděli do Bruselu, aby se zde pokusil získat podporu evropských ministrů.

Řekové mají ušetřit dalších 3,3 miliardy eur

Evropská unie podmínila půjčku Řecku úspornými opatřeními, která Papademosova vláda prosadila v parlamentu přes obrovskou nevoli běžných řeckých občanů. Balíček zákonů, které mimo jiné počítají například se snížením platů a důchodů, má přinést úspory kolem 3,3 miliardy eur.

Někteří ministři eurozóny ale podle BBC pochybují o tom, že Řecko bude schopné úsporná opatření skutečně dodržet. Jak se ministři eurozóny rozhodnou, není zatím jasné. Minulý týden ve středu sice oznámili, že Řecko udělalo „významný pokrok“, ale vyžádali si upřesnění plánovaných úspor  včetně jejich harmonogramu.

Řecká dluhová krize

Řecko se již pět let potýká s recesí, která přispěla k dluhu ve výši 160 procent hrubého domácího produktu (HDP). Lídři eurozóny se již v říjnu minulého roku shodli, že dluh země by měl být snížen na udržitelných 120 procent HDP.

Úsporná opatření, která již dříve Řecko na doporučení EU, Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky přijalo, nevedla k obnovení  hospodářského růstu a vyvolala v zemi vlnu stávek.

První záchranný balíček ve výši 110 miliard eur, který Řecko dostalo v roce 2010, k odvrácení dluhové krize nestačil.

Zdroj fotografie: Sxc.hu

Filed in: Česko

Comments are closed.