2:08 am - Neděle Říjen 21, 2018

Evropská komise posvětila miliardy pro jižní a západní Čechy

ČESKÉ BUDĚJOVCE – Celkem 4,3 miliardy korun vyplacených na projekty, schválil platební a certifikační orgán Ministerstva financí České republiky k certifikaci ROP Jihozápad. RegionOnline.cz o tom v pondělí informovala Tereza Ludvíková z Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Na základě tohoto kroku zaslala Evropská komise na účet ministerstva financí celou částku a uznala tím prostředky proplacené z ROP Jihozápad za oprávněné. Obnovení procesu certifikace v roce 2011 bylo pro ROP Jihozápad klíčové. Pokud by se tak nestalo, nastala by ztráta části peněz, které byly určené pro jižní a západní Čechy k čerpání v loňském roce.

Oprávněné certifikace

„Ministerstvo financí i Evropská komise potvrdily certifikací oprávněnost prostředků vynaložených z ROP Jihozápad. Část výdajů musela být certifikována do konce roku 2011, takže je dobře, že jsme tento proces úspěšně zvládli. Obnovení certifikace pro ROP Jihozápad znamená definitivní tečku za problémy, které tento program v posledních letech provázely, a návrat do standardních kolejí,“ řekla  ředitelka Úřadu Regionální rady Klára Böhmová.

Tato certifikace, v pořadí již druhá, zahrnovala finanční prostředky EU za období od  září 2009 do září 2011. Celkem tak bylo k dnešnímu dni z Regionálního operačního programu Jihozápad certifikováno již 4,8 mld. korun – tedy 32 procent evropských prostředků programu.

Pomohl slib

Certifikaci vyplacených prostředků z ROP Jihozápad obnovilo Ministerstvo financí po téměř dvouleté pauze vloni v září. Certifikace byla pozastavena v roce 2010 kvůli policejnímu vyšetřování. Zářijovou obnovu proplácení umožnil příslib Jihočeského a Plzeňského kraje poskytnout prostředky na úhradu sankce ve výši 240 milionů, kterou ministerstvo  uložilo na základě výsledků finanční kontroly.

„Zaplacením čáskty za oba kraje uvolňujeme prostředky pro příliv dalších peněz z Evropské unie do regionu. Kdybychom částku neuhradili, připravili bychom se o miliardy, které v evropských fondech ještě jsou,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD)

Zdroj fotografie: ROP Jihozápad

Filed in: Jihočeský kraj

Comments are closed.