6:50 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Čína slíbila EU pomoc s dluhovou krizí, k ničemu se ale předem nezavázala

PEKING – Čínští a evropští lídři se setkali na summitu zaměřeném na evropskou dluhovou krizi. Jednali zejména o tom, jak by Čína mohla Evropě pomoci.

Předseda čínské vlády Wen Ťia-pao v úterý v Pekingu jednal s prezidentem Evropské rady Hermanem Van Rompuyem a předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem o dluhové krizi v Evropě.

Čína Evropě finančně pomůže – snad

Číňané po schůzce s vedoucími představiteli EU slíbili, že pomohou eurozóně řešit tento zásadní problém. Premiér Wen Ťia-pao nabídl spolupráci při stabilizaci zadlužených evropských zemí, ale nepřislíbil žádnou konkrétní částku, kterou by Čína případně přispěla do Evropského záchranného fondu.

Evropští vůdci se snažili čínské vedení přimět, aby poskytlo tomuto fondu přibližně 500 miliard eur. „Dluhový problém je právě teď v kritickém bodě,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Wej-min v pondělí. „Jsme přesvědčeni, že pro Evropskou unii jakožto pro největšího obchodního partnera Číny je důležité tento problém vyřešit.“

Lídři EU se ve středu sejdou také s prezidentem Chu Ťin-tchaem, kde budou o celé věci dále jednat.

Peking má největší devizové rezervy na světě v odhadovaném objemu asi tři biliony dolarů.

V pondělním komentáři v deníku komunistické strany Žen-min ž‘-pao se píše o tom, že je v čínském zájmu pomoci Evropě. „Čína nemá chuť či schopnost ´koupit nebo kontrolovat Evropu´, jak někteří v Evropě tvrdí, ale podporuje euro a Evropskou unii od začátku do konce,“ uvedl čínský deník.

Zdroj fotografie: freedigitalphotos.net

Filed in: Asie, Evropa, Svět

Comments are closed.