2:44 am - Sobota Říjen 20, 2018

Erupce ze Slunce přinesla na Zemi sluneční bouři

BOSTON – Největší erupce zaznamenaná na naší mateřské hvězdě od roku 2003 vyvolala v noci z úterý na středu v atmosféře Země sluneční bouři. Oznámil to dnes server TheBostonChannel s odvoláním na Centrum pro vesmír a předpovědi počasí (SWPC).

Sluneční bouře z roku 2001 zaznamenaná koronografem LASCO

Průlet planety Země oblakem slunečních částic nezpůsobil žádné škody. Jak oznámil SWPC, jen lety některých společností byly preventivně odkloněny na jižnější trasy, protože bouře může rušit některá komunikační zařízení a cestující ve vysokých výškách by mohli být vystaveni zvýšené radiaci. Lidem na povrchu planety ovšem nehrozí žádné nebezpečí, ujišťuje NASA. Na některých místech, jižněji než obvykle, se v noci na středu  v důsledku sluneční bouře objevila nádherná polární záře

Americká letecká společnost Delta Airlines v úterý oznámila, že pozměnila trati několik letů mířících z Detroitu po polárních trasách do destinací v Asii. „Máme tady sluneční erupci, která zasáhla severní stranu světa, řekl mluvčí společnosti Anthon Black. „Mohlo by to ovlivnit kvalitu komunikace, takže se polární trasy posouvají o něco jižněji, než obvykle. Federální úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) vydal oficiální varování v souvislosti s bouří, která může ovlivnit komunikační systémy ve velkých výškách, satelity v kosmu i vzlétající rakety.

Sluneční bouře je jev, při němž sluneční korona vyvrhuje za vysoké teploty částice, které se pohybují velkou rychlostí a vytvářejí záření, reagující s elektromagnetickým polem Země.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Amerika, Hi-Tech, Svět, Věda a vesmír

Comments are closed.