8:48 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Chudí Evropané budou i nadále dostávat potravinovou pomoc

ŠTRASBURK – Návrh Evropské komise z července minulého roku na snížení potravinové pomoci nejchudším občanům EU o celých osmdesát procent vyvolal rozhořčení a nesouhlas. EK proto o této formě pomoci jednala dál a tento týden ve Štrasburku padlo rozhodnutí, že program bude pokračovat do konce roku 2013 s nezměněným rozpočtem 500 milionů eur ročně.

„Současná hospodářská krize společně s krutým počasím měla silný dopad na chudé,“ řekl k tomu předseda vyjednávacího týmu Zemědělského výboru EP Czesław Adam Siekierski. Připomněl současně, že potravinovou pomoc díky unijnímu programu v současnosti čerpá v EU téměř 18 milionů osob bez domova, nezaměstnaných, starších či zdravotně postižených, ale také rozvětvené rodiny a rodiče samoživitelé.

Udržení tohoto programu s původním financováním ještě na jeden rok je velkým úspěchem i podle předsedy zemědělského výboru EP,  italského poslance Paola de Castra. „Neznamená to ale, že je příběh u konce. Budeme pokračovat v politickém tlaku, abychom dosáhli toho, že EU bude prokazovat solidaritu s nejslabšími z naší společnosti i po roce 2013,“ zdůraznil.

Myšlenka zavedení solidárního systému redistribuce zemědělských přebytků ve formě potravinové pomoci nejchudším obyvatelům EU byla uvedena do praxe v roce 1987 z iniciativy Jacquese Delorse, tehdejšího předsedy Evropské komise. V posledních deseti letech však přebytek potravin poklesl, a proto bylo na tuto pomoc vyčleněno jedno procento finančního objemu určeného na společnou zemědělskou politiku, tedy 500 milionů euro.

Česká republika v opozici

Česká republika v červenci roku 2011 snížení pomoci o osmdesát procent, tedy na 133 milionů euro ročně, podporovala a nesouhlasila ani s tím, aby se sociální pomoc chudým, která spadá do kompetence národních vlád, vyplácela z prostředků určených pro zemědělce. Stejně jako Česko se k programu stavělo negativně i Německo, Švédsko, Nizozemsko, Dánsko či Velká Británie. Program však nakonec tento týden v Evropském parlamentu prošel.

Česko z těchto peněz čerpalo prozatím jen minimálně. Jednalo se doposud pouze o statisícové částky, na rozdíl od Francie nebo Itálie, které ročně čerpají 70 až 100 milionů euro.

Program tedy poběží v nezměněné podobě až do konce roku 2013 s tím, že Evropská komise přislíbila, že pro další období 2014 – 2020 bude již přeřazen ze zemědělské agendy do sociální.

Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Filed in: Belgie, Evropa

Comments are closed.