6:48 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Ekonomika loni zpomalila

PRAHA – Hrubý domácí produkt se ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně zvýšil o 0,5 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím však zaznamenal pokles o 0,3 procentního bodu. Zpomalení růstu naší ekonomiky potvrzují i šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, které kvartálně provádí společně s Českou národní bankou.

Český průmysl loni oslabil

Za celý rok 2011 vzrostl český HDP o 1,7 procenta, v průběhu roku postupně ztrácel na tempu. Ve své zprávě to ve středu 15. února uvedl Český statický úřad.

Oslabila i průmyslová výroba

Oslabení je patrné i u průmyslové výroby, která táhne růst hospodářství a která například v prosinci loňského roku meziročně vzrostla jen o 2 procenta.

„V letošním roce sice nepředpokládáme katastrofu, ale naše odhady růstu HDP se pohybují pouze mezi 0,1 až 0,6 procenty,“ uvedl Boris Dlouhý, ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Tahounem zahraniční poptávka

Co se týká poptávky, v posledním čtvrtletí byl vývoj podobný jako v předchozích kvartálech. Zahraniční poptávka byla tahounem hospodářství oproti ochabující domácí poptávce.

„Zahraniční zakázky táhnou ekonomiku. Oživení předpokládá však i zesílení domácí poptávky. Vzhledem k slabším vládním investicím a úsporným opatřením se ovšem letos nedají očekávat výrazné impulsy k povzbuzení růstu HDP,“ uvedl Boris Dlouhý.

Podniky investicemi neplýtvají

Patrný je pokles investičních aktivit podniků. Jak uvádí Český statistický úřad, vývoj charakterizuje výrazný, postupně se prohlubující propad investiční aktivity podnikatelských subjektů i vládních institucí.

Spotřeba domácností zůstala po dílčím zotavení ve 4. čtvrtletí přibližně na úrovni předchozího roku. „Podniky jsou opatrné v investicích a vyčkávají,“ uvedl Boris Dlouhý.

Zdroj fotografie: flickr.com

Filed in: Byznys, Česko

Comments are closed.