2:29 pm - Středa Říjen 17, 2018

Ekonomiku EU čeká letos stagnace, růst má přijít až v roce 2013

BRUSEL – Evropská komise ve čtvrtek zveřejnila pesimistické vyhlídky evropské ekonomiky pro letošní rok. Podruhé během tří let hrozí Evropské unii, že spadne do recese.

Evropská komise (EK) ve čtvrtek podle agentury Reuters předpověděla, že ekonomika sedmnácti zemí eurozóny zaznamená v letošním roce pokles o 0,3 procenta. Přitom ještě v listopadu komise očekávala v roce 2012 růst o 0,5 procenta. Devět z 27 zemí unie by se mělo propadnout do recese, česká ekonomika i ekonomika EU jako celku bude stagnovat.

Pesimistické vyhlídky se pokoušel zmírnit komisař  pro hospodářské a měnové záležitosti EU Olli Rehn. „Nedávný vývoj ukazuje, že očekávané zpomalení bude spíše pomalé a dočasné. Ačkoli se růst zastavil, vidíme náznaky stabilizace evropské ekonomiky,“ řekl.

Růst nelze očekávat dřív než v roce 2013

Recese nejvíc zasáhne zadlužené Řecko. U něho se očekává pokles až o 4,4 procenta. Dobře na tom nebude ani Portugalsko s poklesem o 3,3 procenta. Naopak růst ekonomiky podle prognóz EK zaznamená Polsko, a to o 2,5 procenta, Litva o 2,3 procenta a Lotyšsko o  2,1 procenta.

Evropa se naposledy ocitla v recesi v roce 2009, kdy vrcholila světová ekonomická krize. Tehdy se evropská ekonomika propadla na nejnižší úroveň od roku 1930, neboť klesla o 4,3 procenta. Podle ekonomů za neúspěchem dvouletého zotavování z globální finanční krize stojí kombinace vysokého veřejného dluhu, poklesu investic a hrozivě se zvyšující nezaměstnanosti. Experti, které oslovila agentura Reuters, očekávají, že k opětovnému růstu nedojde dřív než v roce 2013.

Prognóza růstu HDP v zemích EU v roce 2012 (EK)

Fotografie: Sandra Štefaniková, Regionlonline.cz

Zdroj dat: Evropská komise

Filed in: Evropa

Comments are closed.