10:29 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Brusel je nespokojen s Maďarskem, chce ho odříznout od unijních fondů

BRUSEL – Evropská komise jednala na svém středečním zasedání o zrušení výplaty 495 milionů eur (12,4 miliardy korun) z evropských fondů pro Maďarsko. Důvodem k tomuto návrhu je zjištění, že Maďaři neudělali dostatečná opatření pro snížení nadměrného rozpočtového deficitu. Ze strany komise jde o bezprecedentní krok.

Brusel má k Budapešti výhrady dlouhodobě. Spory se týkají maďarské justiční reformy nebo změn omezujících nezávislost maďarské centrální banky. Středeční rozhodnutí o pozastavení financí by mělo začít platit počátkem roku 2013, ale  Maďarsko může ještě uniknout nejhoršímu. Momentálně jde pouze o návrh, který musí potvrdit většina členských států EU.

Definitivně by se mělo rozhodnout na březnové schůzce ministrů financí. Do té doby by mohlo Maďarsko problém začít řešit a případně tak zažehnat hrozbu, že přijde o téměř 500 milionů eur. Tato částka představuje 0,5 procenta maďarského HDP a 30 procent všech financí, které byly pro Maďarsko ve fondech  EU vyčleněny.

Polepšené země sankcím uniknou

Komise na podzim minulého roku vyzvala všechny členské státy k větší rozpočtové disciplíně. Rozpočtové schodky nad povolenou tříprocentní úrovni má nyní většina členských států včetně České republiky, čímž porušují stanovená pravidla. Pokud ale tyto země postupují v souladu s doporučeními, jež od EU dostanou, pak sankcím uniknou.

Bezprecedentní opatření

Navrhované potrestání Maďarska považuje EK za přiměřené, i když bezprecedentní. „Je to poprvé, kdy je takovéto opatření uplatňováno,“ uvedla komise v prohlášení. Budapešť měla s Bruselem rozbroje kvůli porušování výše deficitu nepřetržitě od vstupu Maďarska do EU v roce 2004.

Komisař pro ekonomické záležitosti Olli Rehn ale odmítl, že by středeční rozhodnutí souviselo s dalšími spory, které Budapešť a EK mají a kvůli nimž Maďarsku hrozí, že by mohlo skončit u soudního dvora EU. V nich jde o nedávno přijaté ústavní změny, které podle kritiků omezují nezávislost centrální banky, úřadu pro ochranu dat i soudního systému. „Je to oddělený proces,“ prohlásil Rehn.

Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Filed in: Belgie, Evropa, Maďarsko

Comments are closed.