2:29 pm - Středa Říjen 17, 2018

Češi zřejmě budou moci získávat dvojí občanství

PRAHA – Od ledna 2014 možná budou moci Češi získat dvojí občanství, aniž by se museli vzdát českého. Počítá s tím návrh novely zákona o státním občanství ČR z dílny ministerstva vnitra, kterým se bude v březnu zabývat Legislativní rada vlády a následně Nečasův kabinet. Informoval o tom server iDnes.cz. Návrh by měl pomoci i cizincům žijícím v ČR, kupříkladu vietnamským dětem.

Předseda Česko vietnamské společnosti Marcel Winter

Zákon by měl pomoci vietnamským dětem, říká Marcel Winter

V současné době mohou mít Češky a Češi dvojí občanství jen ve výjimečných případech, především tehdy, když mají za manžela nebo manželku cizince. Jinak se musejí vzdát českého občanství. Problémy mají i krajané žijící v zahraničí. Když chtějí získat zpátky české občanství, musejí se vzdát amerického či třeba německého. Těžkosti se získáním českého občanství zažívají také občané Evropské unie žijící v České republice i mimo ni.

Těm všem, jakož i dalším občanům žijícím v ČR, by měl pomoci návrh novely zákona o státním občanství ČR z dílny ministerstva vnitra, kterým se bude zabývat Legislativní rada vlády a následně kabinet Petra Nečase (ODS). Kupříkladu občanům EU plus Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska a Islandu by měl k udělení občanství ČR v budoucnu stačit trvalý pobyt v délce tří let, občanům jiných zemí by zůstal v délce pěti let.

Zákon pomůže vietnamským dětem v Česku

Prezident Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter upozornil RegionOnline.cz na to, že návrh pomůže i dětem Vietnamců narozeným a žijícím v České republice. „Ročně se jedná o více než 800 dětí, což je celoroční kapacita okresní porodnice,“ uvedl. Za posledních pět let se u nás podle jeho slov narodilo nejvíce dětí cizinců právě vietnamským rodičům a tento stav pomáhá zlepšit naši demografickou situaci.

Tyto děti se podle Wintera výborně učí v českých školách, je o ně proto mezi školami zájem. V současné době jsou podle něj vietnamští rodiče postaveni před dilema a většinou volí vietnamské občanství, což je škoda pro český stát.  Upozornil i na to, že jako cizinci nedostávající vietnamské děti ani jejich rodiče od ČR žádnou podporu. „Chceme také, aby děti Vietnamců zde narozené získaly dvojí občanství a v době plnoletosti se mohly samotné rozhodnout, jaké občanství si ponechají, pokud nebudou mít možnost mít nadále dvojí,“ uzavřel Winter.

Zdroj foto: www.wmc-winter.cz

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.