9:12 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Dům Usámy bin Ládina už nestojí. Zbouraly ho buldozery

ABBOTTABAD – Pákistán začal s demolicí domu, v němž byl zabit vůdce teroristické sítě Al-Kaída.  Usáma bin Ládin a jeho rodina se v domě v Pákistánském městě Abbottabad skrývali několik let. Informuje o tom dnes internetový server televizní stanice BBC.

V sobotu těsně po soumraku na místo přijely buldozery. Demolice domu obehnaného vysokou zdí, která se odehrála především v noci na neděli, pokračovala i během nedělního dopoledne. Místní obyvatele požádali, aby po dobu bourání neopouštěli své domovy.

Podle oficiálního prohlášení bylo o odstranění bin Ládinova domu rozhodnuto v květnu krátce po jeho zastřelení. Práce ale musely být odloženy, protože soudní komise nařídila vyšetřování amerického vojenského zásahu.

Bylo třeba zrušit poutní místo

„Jelikož komise už téměř dokončila vyšetřování a dům již nepotřebuje, bylo rozhodnuto, že se budova strhne,“ uvádí oficiální prohlášení. V prohlášení se dále říká, že místo bin Ládinova posledního pobytu se stalo vyhledávaným poutním místem, čímž byla ohrožena bezpečnost v oblasti.

Usáma bin Ládin a jeho rodina prý v domě pobývali několik let, aniž by místní obyvatelé cokoliv tušili o jejich přítomnosti. V noci na 2. května 2011 speciální americká vojenská jednotka provedla bleskový zásah, během něhož vnikla do domu a zabila nejhledanějšího teroristu světa.

Zdroj fotografie: wikipedia.com

 

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.