2:17 am - Úterý Říjen 16, 2018

Plzeňský Duda vyfasoval u soudu podmínku za výtržnictví

KARLOVY VARY – Tři měsíce s podmíněným odkladem na jeden rok, takový trest uložila v pondělí soudkyně karlovarského okresního soudu nejlepšímu současnému hráči hokejové extraligy Radku Dudovi, který nyní hraje v Plzni. Loni v lednu fyzicky napadl v centru Karlových Varů na přechodu pro chodce seniora Josefa Havlíčka.

Ilustrační foto

Hokejista byl obžalovaný z výtržnictví a hrozil mu  až tříletý trest vězení. Podle soudkyně Duda napadl staršího muže na veřejném místě, a to před zraky nejméně tří svědků.

Jednalo se o napadení starší osoby z malicherného důvodu. Obžalovaný navíc nikdy neprojevil lítost a ani o lítosti nikdy neuvažoval, uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně s tím, že rozhodovala na základě dostatečného množství důkazů.

Obžalovaný Duda nebyl u soudu stejně jako poškozený Havlíček přítomen. Verdikt tedy není pravomocný. ”Je to překvapující rozhodnutí, budeme se odvolávat. Posudky znalců vyvrátily, že by obžalovaný poškozeného udeřil nebo mlátil a k útoku nedošlo tak, jak se popisovalo,” uvedl po skončení jednání advokát obžalovaného Petr Hubený. Proti rozsudku se bude Duda samozřejmě odvolávat.

Poškozený utrpěl minimální zranění

Během posledního hlavního líčení u soudu vystoupil soudní znalec z oboru chirurgie Libor Chrastil, který vypracoval nový znalecký posudek, jenž se zabýval způsobem napadení a následným zraněním Josefa Havlíčka.

„Poškozený utrpěl při útoku jen minimální zranění, jednalo se o oděrku v levé části čela, útok byl vedený nízkou intenzitou. Pokud by pěstmi útočil zdravý mladý muž, navíc ještě sportovec a hokejista, zanechal by takový útok mnohem větší následky, poškozený by utrpěl poranění v oblasti obličejového skeletu, nosu nebo spodní čelisti, případně otřes mozku. Nic takového však lékaři u poškozeného nezjistili,“ citoval ze svého posudku Chrastil.

Napadení by ovšem mohlo podle jeho slov částečně zmírnit to, že by měl poškozený při útoku přetažený přes hlavu silný svetr nebo kabát. Poškozený Havlíček před soudem tvrdil, že mu Duda při útoku přetáhl oblečení přes hlavu jako při hokejové bitce.

Zvýšený zájem médií

Posledním svědkem, který v případu vypovídal před soudem, byl ošetřující lékař napadeného seniora Jiří Bartoš. Po útoku prý Havlíček trpí posttraumatickou poruchou, má pocity úzkosti, ponížení a ztráty sebevědomí. Ublížil mu prý i zájem ze strany médií, kdy někteří novináři tvrdili, že byl v době útoku pod vlivem alkoholu.

Incident na přechodu pro chodce se stal v centru Karlových Varů loni v lednu. Havlíček tehdy přecházel po přechodu pro chodce a vyšší rychlostí se tam přiřítilo luxusní BMW, řidič chodce na poslední chvíli objel. Muž stačil ještě do projíždějícího vozu bouchnout rukou.

Za přechodem pro chodce řidič zastavil a se slovy „Ty kreténe, myslíš si, že budu kvůli tobě brzdit?” napadl fyzicky chodce. Pak motorista opět nasedl do vozu a odjel. Přihlásil se na policii až o několik dní později na základě pátrání po hlavním aktérovi incidentu.

Zdroj: Media Press Servis ROL.CZ
Zdroj fotografie: flickr.com/Herkie

Filed in: Hokej, Press, Sport, TZ Sport

Comments are closed.