2:45 am - Sobota Říjen 20, 2018

Důchodcům končí slevy na vlak

PRAHA – Posledního ledna skončí seniorům dosavadní poloviční sleva na jízdu vlakem. Stát totiž přestal slevy kompenzovat. České dráhy i další železniční dopravce – společnost Student Agency, která provozuje vlaky RegioJet, i tak přichází s nabídkami slev pro důchodce.

Důvod změny: šetření ve státním rozpočtu

Ministerstvo financí totiž zrušilo od nového roku dopravcům povinnost, aby důchodcům poskytovali padesátiprocentní slevu na jízdné. Důvodem jsou úspory ve státním rozpočtu. Ministerstvo dopravy zaplatilo loni 195 milionů korun na kompenzacích za státem nařízené slevy.

Podle slov mluvčího ministerstva Martina Nováka se původně, vzhledem ke snížení objemu prostředků ve státním rozpočtu určených na kompenzace nařízených slev, uvažovalo, že by se slevy na jízdné úplně zrušily. „Ale nakonec došlo k dohodě, že to bude jen u důchodců,“ řekl Novák. Stát tak na kompenzacích za slevy pro důchodce ušetří zhruba pět milionů korun.

„Výměrem ministerstva financí byly tedy slevy omezeny pouze na děti, žáky, studenty a osoby držitele průkazů ZTP a ZTP/P a rodiče navštěvující dětí v ústavech,“ upřesnil mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

České dráhy mají pro důchodce nové slevy

I když kompenzace za slevy už stát od začátku ledna nevyplácí, dráhy změnu odložily o měsíc a ztrátu kryly z vlastních zdrojů.  Zrušení této slevy se dotkne velké skupiny lidí, vlakem denně jezdí 40 tisíc seniorů.  Ti si mohou od 1. února vybrat ze tří nových – ale již ne tak výhodných – cenových zvýhodnění.

První je Karta In Senior za 1330 korun. Je to volná jízdenka pro osobní a spěšné vlaky, v rychlících přináší poloviční slevu. Druhá je Karta IN50, na níž se bezplatně změní stávající IN25. Ta umožňuje  za 490 korun slevu 50 procent. A třetí nabídka se týká seniorů nad 70 let. Ti dostanou slevu 25 procent po předložení občanského průkazu.

Student Agency poskytne  slevu třicet procent

Druhý hlavní tuzemský železniční dopravce – společnost Student Agency, který provozuje vlaky RegioJet, také nadále drží systém slev. „Od 1. ledna, kdy byla zrušená státní podpora, hradíme slevy důchodcům ze svého zisku. Každý, komu je přes šedesát let má u nás možnost dostat slevu třicet procent. Tato sleva platí pro vlaky RegioJet  i pro „žluté“ autobusy naší společnosti“, uvedl pro ROL. CZ mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Foto: archiv ROL CZ

Filed in: Finance

Comments are closed.