8:47 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Poslanci grilovali Drábka za potíže s dávkami

PRAHA – Po dlouhé středeční rozpravě vyzvali poslanci sněmovního výboru pro sociální politiku ministerstvo práce a sociálních věcí k tomu, aby se vypořádalo s technickými zádrhely při výplatě sociálních dávek. Zároveň požádali ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP09) o předložení písemné analýzy aktuálního stavu a její každotýdenní aktualizaci.

Ministr Jaromír Drábek (TOP09)

V únoru se vše stabilizuje, řekl ministr Drábek

Ministerstvo práce a sociálních věcí by podle usnesení sněmovního výboru pro sociální politiku mělo zveřejnit seznam všech dodavatelů a subdodavatelů IT systémů pro výplatu dávek. Předseda výboru Martin Vacek (VV) by měl – kvůli problémům s výplatou sociálních dávek na pobočkách Úřadu práce ČR – v případě potřeby svolat mimořádnou schůzi. Také na tom se v usnesení shodli poslanci výboru.

„Neříkám, že je vše v pořádku,“ uvedl při jednání výboru ministr Jaromír Drábek (TOP09). Dodal, že nový IT systém pro výplatu sociálních dávek nešlo účinně ověřit ve zkušebním provozu. Až ostrý provoz, kdy na elektronický systém byla napojena asi tisícovka lidí, podle ministra odhalil nedostatky.

V březnu už půjde o rutinu, řekl Drábek

Všechny dávky byly v lednu podle Drábka vyplaceny v zákonném termínu. „I v únoru  jsou zákonné lhůty dodržovány,“ řekl. Zatím jsou vypláceny především podpory v nezaměstnanosti a příspěvky na mobilitu. Podle Drábka se v únoru vše stabilizuje a v březnu už by mělo jít o rutinu.

Místopředseda výboru pro sociální politiku Miroslav Opálka (KSČM) vyslovil obavu, že ke stabilizaci by nemuselo dojít ani po půl roce. Připomněl Drábkova slova, že když v březnu nebude výplata dávek stabilizována, odstoupí z křesla ministra. „Platí ta slova?“ zeptal se Drábka. „Ano, jsem připraven nést politickou zodpovědnost,“ odpověděl ministr. Drábek po hodině jednání odešel na zasedání vlády, v diskusi jej nahradili dva jeho náměstci, kteří práci ministerstva hájili.

Ministra nešetřili ani koaliční poslanci. Kupříkladu Vacek uvedl, že Drábek by měl dostat čas k nápravě problémů do konce března. Poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS) reagovala, že březen je daleko, nutné jsou podle ní okamžité kroky.

Odkryjte všechny smlouvy, vyzývala Kohoutová

K odkrytí smluv s dodavateli i subdodavateli nového systému, včetně dodatků, vyzvala ministerstvo poslankyně Lenka Kohoutová (ODS). Podle ní nestačí, že něco z toho je zveřejněno na webu ministerstva práce a sociálních věcí. „Chceme znát podrobné informace, ne hledat na webu nebo se vše dozvídat z médií,“ řekla. „Kdo chce po státu peníze, musí se svléknout do naha,“ připomněla heslo TOP09. Vadí jí i to, že nový systém může obsahovat citlivé údaje lidí, kterým jsou dávky vypláceny. Vyslovila obavu z možného zneužití údajů.

Místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Milada Emmerová (ČSSD) připomněla, že výbor na nedostatky v systému dopředu upozorňoval, ministr však poslance ubezpečoval, že vše půjde bez problémů. Poslankyně Ivana Řápková (ODS) řekla, že účinnost návrhu, na základě kterého jsou sociální dávky vypláceny jiným systémem, měla být posunuta alespoň o rok nebo půl roku. „To jsme navrhovali, škoda, že to koalice nepodpořila,“ reagovala poslankyně Dana Váhalová (ČSSD).

Poslankyně Marta Semelová (KSČM) uvedla, že k připomínkám opozice a odborníků má koalice zvláštní přístup. „Bývá to tak, že se uskuteční seminář, kam přijedou odborníci z celé České republiky. Zástupci ministerstev přednesou projevy se svým stanoviskem a velmi často hned poté odejdou, aniž by si  názory odborníků vůbec vyslechli,“ řekla.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.