2:43 am - Sobota Říjen 20, 2018

Výstava láká i na film Ztichlá vesnice. O Lidicích ho natočili v roce 1943 v Británii

PRAHA –Pražský Dox, centrum moderního umění, nabízí od 12. ledna ke zhlédnutí výstavu „The Silent Village“. Výstava a doprovodná publikace zachycují specifické vztahy místa a času, které byly hlavním tématem filmu „The Silent Village“  – v překladu Ztichlá vesnice, kterou jsou míněny české Lidice.

Právě vyhlazení Lidic, 10. června 1942, které se dodnes považuje za jeden z nejhrůznějších činů druhé světové války, vyvolalo tehdy vlnu pobouření a odrazilo se v básních, románech i filmech, které připomínají památku Lidic. V roce 1943 natočili na tyto motivy britští filmaři krátký dokumentární film s názvem The Silent Village. Jako kulisy posloužila oblast britské vesničky Swansea Valley.

Návštěvníci výstavy si mohou také prohlédnout doprovodnou videoinstalaci od Jana Kaplana s názvem 10:35. Zvláštní název odkazuje na čas, kdy byl spáchaný atentát na Reinharda Heydricha. Odvetou za něj pak bylo právě vyhlazení Lidic.

Výstava The Silent Village vznikla ve spolupráci Fotogallery a University of Wales v Newportu. Centrum současného uměnívDox je v ulici Poupětova v Praze. Otevřeno je s výjimkou úterý každý den.

Zdroj: dox.cz
Zdroj fotografie: dox.cz

Filed in: Kultura

Comments are closed.