7:51 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Don Quijote se „protančil“ do Státní opery

PRAHA Na premiéru slavného Dona Quijota se mohou těšit návštěvníci Státní opery. Ta se uskuteční dne 16. února 2012. Klasickou verzi Maria Petipy a Alexandra Gorského nastudoval dlouholetý sólista baletu Národního divadla v Praze Jaroslav Slavický.

Představení s nádechem humoru

„Dona Quijota bych přirovnal k baletní operetě, v nejlepším slova smyslu, s obrovskými tanečními výkony. Diváci se mohou těšit na skutečně brilantní představení s nádechem humoru a vtipu. Představení, u kterého by si měli vydechnout a užít si krásy tance,“ řekl pro RegionOnline.cz (ROL.CZ) Jaroslav Slavický, který je v současné době ředitelem Taneční konzervatoře hlavního města Prahy.  „Doufám, že Don Quijote bude takový, jaký má být,“ dodává Slavický.

V hlavních rolích se představí Miho Ogimoto a Alina Nanu jako Kitri, Ulvi Azizov a Ondřej Vinklát jako Basil, v roli Dona Quijota Milan Boček a Josef Svoboda. Autorem scény a kostýmů je Josef Jelínek.

Prosluněné Španělsko a temperamentní hudba

Ve zpracování Maria Petipy a Alexandra Gorskéhom kterou uvede Státní opera Praha, však hlavní dějovou linii netvoří Don Quijote a Sancho Pansa, ale zakázaná láska Basila a Kitri. Právě Don Quijote jim pomůže jejich cit naplnit. To vše a k tomu prosluněné Španělsko, temperamentní hudba Ludwiga Minkuse a především strhující tance dávají vyniknout virtuozitě vytříbené baletní techniky.

Nejslavnější španělský román Don Quijote de la Mancha, jehož autorem je renesanční básník, spisovatel a dramatik Miguel de Cervantes, inspiroval už tisíce literárních, hudebních, divadelních i filmových děl. První zmínka o choreografickém pokusu přetvořit román do baletu se datuje vídeňskou premiérou roku 1740.

Zdroj : 2media.cz
Zdroj fotografie: 2media.cz

Filed in: Divadlo, Kultura

Comments are closed.