2:06 am - Neděle Říjen 21, 2018

Dluhová krize zhoršuje investiční klima v Evropě i v Česku

PRAHA – V průběhu ledna snížila poradenská společnost Dun & Bradstreet (D&B – NYSE:DNB) rating čtyřem evropským zemím. Jde o Belgii, Dánsko, Lucembursko a Španělsko. Hlavní příčinou je eskalující dluhová krize v eurozóně a její důsledky. Tyto zprávy nejsou příliš příznivé ani pro Českou republiku, především pro firmy, které mají obchodní vazby v těchto státech.

Společnost D&B zpracovává politické, ekonomické a obchodní analýzy pro 134 zemí světa, v nichž upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.

Za snížením ratingu Belgie, Dánska a Lucemburska stojí gradující dluhová krize, růst ekonomických rizik, očekávané zpomalování evropských ekonomik, nejistý výhled pro nejbližší období, stejně jako klesající důvěra investorů.

V případě Španělska je důvodem prudký růst zadlužení a klesající HDP. „Jsou to nepříznivé zprávy, které se ovšem daly očekávat,“ hodnotí analýzu Petra Štěpánová z České kapitálové informační agentury (ČEKIA).

Nebezpečí pro české firmy

Analýza Dun & Bradstreet poukazuje na rostoucí obchodní rizika plynoucí z obchodního styku ve významných evropských ekonomikách. Ta mohou nepříznivě ovlivnit podnikání českých firem, které se orientují na export.

Zejména lucemburský kapitál má mezi zahraničními vlastníky českých podnikatelských subjektů významné zastoupení. „Může tak dojít k tomu, že zahraniční vlastníci firem z těchto zemí budou zavírat své pobočky v Česku. Kvůli tomu se pak může zvýšit nezaměstnanost nebo snížit růst české ekonomiky,“ uvedla pro Regiononline.cz (ROL) Petra Štěpánová.

Nejlépe je na tom v Evropě Německo

Nejpříznivější investiční klima v Evropě má podle hodnocení D&B aktuálně Německo (DB1c), o stupeň hůře, v rámci pásma nejnižšího rizika návratnosti investice (DB1d), následuje Švýcarsko, Norsko a Švédsko. Česká republika a Polsko jsou v kategorii mírného rizika návratnosti investice (DB3a), Slovensko je hodnoceno o stupeň lépe (DB2d) na úrovni nízkého rizika.

Podle mluvčí agentury ČEKIA to ovšem není konec nepříznivých zpráv. Jde o výsledek dlouhodobě neřešené dluhové krize. „Bohužel se nedá odhadovat, jaký bude další vývoj. Ten je totiž závislý na rozhodnutích politiků a ty se dají předvídat ještě hůř,“ uzavřela  mluvčí České kapitálové informační agentury Petra Štěpánová.

Zdroj fotografie: flickr.com

Filed in: Byznys

Comments are closed.