7:50 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Při problémech se splátkami ihned kontaktujte věřitele

PRAHA – Typickým případem dlužníka, který je na nejlepší cestě do dluhové pasti, je v Česku otec od rodiny, jehož manželka je na mateřské. Mají dvě děti a žádné finanční rezervy. Počet dlužníků stále narůstá.

Počet dlužníků rok od roku roste a prognózy na další období nejsou nijak optimistické. Nárůst kopíruje oblasti s vysokou mírou nezaměstnanosti, ale není to pouze nezaměstnanost, které to můžeme připisovat. Stále častěji inkasní společnosti evidují, že se do problémů dostávají lidé, kteří řádně pracují, ale jsou předluženi a nezvládají své závazky splácet. Jak se do dluhů nezamotat? Na otázky RegionOnline.cz odpovídala Jana Tatýrková,  mluvčí společnosti M.B.A. Finance, která se zabývá inkasem pohledávek.

Jaká je průměrná zadluženost české domácnosti?

Průměrnou výši dluhu je nutné rozdělovat podle segmentů. Například u úvěrových společností byla v roce 2008 průměrná výše dluhu 12 tisíc korun, v roce 2010 to už bylo 20 tisíc korun, za rok 2011 to už bylo téměř 23 tisíc.

Dluhy se k nám dostávají asi s půlročním zpožděním, ale jsme schopní identifikovat nárůsty, které vznikly třeba v období před vánočními svátky a také před dovolenými. Každé léto se dlužníkům nemůžeme dovolat nebo slýcháme odpovědi typu „Zavolejte mi příští týden, jsem v Chorvatsku.“ atd. Pravidelně od ledna až do jara slýcháme nářky neplatičů nezvládajících splatit prosincové půjčky na vánoční dárky.

Jaké je složení vymáhaných dluhů?

Mezi produkty, které nejčastěji přebíráme k upomínání či inkasu, patří kreditní karty, spotřebitelské úvěry, ale i účty za telefonní poplatky či za energie. Hojně zastoupenými pohledávkami jsou také pojistky, leasingy a také narůstá počet hypoték.

Máte přehled o tom, jak „vypadá“ typický dlužník?

Typický dlužník je otec od rodiny s dvěma dětmi, manželka na mateřské či nezaměstnaná, rozpočet rodiny velmi výrazně závislý na příjmech muže. Tato modelová rodina bydlí v nájemním bytě v menším městě a nemají prakticky žádné finanční rezervy. První problém je, že v případě jakékoli poruchy domácího spotřebiče či auta musejí tuto opravu platit z běžného měsíčního příjmu. Rodina žije v reklamou prošpikovaném prostředí, kdy společenský tlak nutí domácnost nakupovat drahou a hlavně zbytnou elektroniku jako je plazmový televizor, na Vánoce dětem mnoho dárků a často se manželé snaží vyrazit s dětmi na letní dovolenou k moři.

Kam to až vede?

Z důvodu pouze jednoho příjmů a fungování rodinného rozpočtu ‘od výplaty k výplatě‘ je tak pár nucen minimálně využívat kontokorent na svém bankovním účtu, hojně využívají kreditní kartu a elektroniku si zásadně kupují na splátky. Svůj rozpočet dostávají pod obrovský tlak. Důsledkem nízké finanční gramotnosti nejsou členové domácnosti nijak pojištěni a neplatí si žádné spoření. Čili pro svoji lepší budoucnost nic moc nedělají. Navíc, s přibývajícím počtem půjček klesá i kvalita poskytovatele, naopak roste cena – úrok – každé další půjčky. Banku pak střídá splátková společnost, splátkovou společnost nahrazuje podomní poskytovatel, vše završuje místní lichvář.

Z jakých úvěrů nejčastěji bývají problémy vedoucí až k exekucím majetku?

Nelze uvést, z jakých konkrétních úvěrů jsou nejčastěji exekuce. Je to většinou celá spirála, která i při malém výkyvu může způsobit velké problémy.

Stoupá počet lidí, kteří mají problémy se splácením hypotéky?

Zaznamenali jsme růst počtu hypoték, které přebíráme k upomínání. Růst je ovšem pomalejší, než u úvěrů nebo kreditních karet. Lidé odkládají zbytné potřeby, jen aby mohli hypotéku uhradit. Dokonce se nám stává, že je daný člověk v exekuci kvůli jiným pohledávkám, ale hypotéku platí řádně a včas. K nám se dostávají hypotéky nejčastěji po neuhrazených dvou až třech splátkách, průměrná výše dluhu je 15 100 korun. Souvislost úhrady je patrná zejména s výší splátky. Je logické, že uhradit splátku hypotéky ve výši 6 000 korun je mnohem snadnější v době náhlých výkyvů domácího rozpočtu, například v době nemoci či dočasné ztráty zaměstnání, než splátku ve výši třeba 40 000 korun.

Co Čechy vede k zadlužování?

Několik let bylo pomalu společenskou normou, že zadlužování je v pořádku. V podstatě lidé měli špatné vzory všude kolem a podle toho se chovali. Vzali si úvěr, protože někde slyšeli, že je to v pořádku, ale už nepřemýšleli nad tím, jak a hlavně z čeho ho potom budou splácet. To se však dostáváme k nízké finanční gramotnosti, se kterou to souvisí.

Co dělat, když se „zamotám“ do dluhů?

Dlužník by měl co nejdříve jednat s věřiteli. Může využít bezplatné konzultace v některé z dluhových poraden. Měl by osekat rodinný rozpočet na nezbytné minimum a zkusit si najít lépe placenou práci nebo vedlejší zaměstnání. Dlužník se může také pokusit prodat zbytečné věci. V případě více půjček konsolidovat je do jedné a konsolidaci provést u seriózní finanční instituce. Pro někoho mohou být naše tipy naprostou samozřejmostí, které mu mohou připadat až banální. Ale z naší inkasní praxe mohu potvrdit, že samozřejmé nejsou. Už s co nejrychlejším kontaktováním věřitele má problém většina dlužníků.

Zdroj fotografie: www.pomocdluhy.cz

Filed in: Finance

Comments are closed.