10:27 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Dítě při porodu ochrnulo. Lékař dostal za pasivitu podmínku

PRAHA – Trest osm měsíců vězení s podmínkou na dva roky dostal dnes lékař Daniel Brandejs za chyby při porodu, při němž se v srpnu 2009 narodilo ochrnuté dítě. Kromě toho mu soud na dva roky činnost v gynekologicko-porodnickém oboru.

Ilustrační foto

O případu informoval server www.lidovky.cz. Podle vyjádření soudu se lékař z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Daniel Brandejs provinil tím, že při vedení porodu nereagoval na záznamy měřící ozvy plodu, jejichž výsledky naznačovaly komplikace.

Dítě nakonec vytáhla kleštěmi jiná lékařka. Novorozenec porod sice přežil, ale má poškozený mozek i další orgány. Vyžaduje nepřetržitou péči a rodiče ho krmí břišní sondou. Podle soudního znalce byl porod natolik komplikovaný, že měl skončit císařským řezem. Matce to však prý nebylo nabídnuto.

Lékař se podle nepravomocného rozsudku dopustil těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a jako doktor porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho povolání.

Lékař byl při porodu pasivní

„Bylo jasně prokázáno, že  účinkování obžalovaného při porodu bylo zcela statické,“ prohlásil samosoudce Ondřej Lázna. Podle něho měl Brandejs včas zajistit příchod atestovaného lékaře. „Neučinil vůbec nic, opravdu tomu rozumím jako naprosté pasivitě,“ uvedl.

Brandejsův advokát jej hájil tím, že lékař měl v době porodu pouze roční praxi a neměl k samostatnému jednání potřebnou atestaci, proto na něho měl dohlížet školitel. „Domnívám se, že poukaz na nedostatečnou odbornost tady nemůže obstát,“ řekl Lázna. Advokát lékaře obhajoval také tím, že neměl potřebnou diagnostickou techniku. Namítal též s odkazem na znalecký posudek, ve kterém znalec napsal, že nevratné poškození mozku nastalo asi dvě hodiny před porodem.

Státní zástupkyně se práva na odvolání vzdala, Brandejs se proti rozsudku na místě odvolal.

Zdroj fotografie: www.flickr.com/a4gpa

Filed in: Česko

Comments are closed.